Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Bankaların kara listesine giren bir daha çıkamıyor

Erkan ÇELEBİ

Bankalara olan borcuna sadık kalmayan müşteriler için Merkez Bankası bünyesinde oluşturulan kara liste, 10 yıldır yenilenmedi. Bankalar da, bu listeye girenlerin kredi ve yeni kredi kartı taleplerini 5 ile 10 yıl arasında değişen sürede karşılamıyor.

Bankaların kredi ve kredi kartı borcuna sadık kalmayan müşteriler için oluşturdukları kara listeye bir giren bir daha çıkamıyor. 10 yıldır yenilenmeyen bu listeye girenlere bankalar kredi vermediği gibi yeni kredi kartı taleplerinide karşılamayabiliyor.

İKİ LİSTE VAR

Arkadaşımız Zeliha Aslan'ın yaptığı araştırmaya göre, bankalar kredi ya da kredi kartı talebinde bulunan müşterilerinin güvenilir olup, olmadığını iki ayrı kara listeden öğrenebiliyor. Bu listelerden birini Merkez Bankası, diğerini ise Kredi Kayıt Bürosu oluşturuyor.

Bankalar, yasal işlem gören karşılıksız çek, protestolu senet, borcu ödenmediği için iptal edilen kredi kartlarıyla ilgili bilgileri Merkez Bankası'na iletmek zorunda. Merkez Bankası da bankalardan gelen bu bilgilerle bir negatif liste oluşturuyor. Bu negatif listeyi de tüm bankalara gönderiyor. Bankalar da, kredi kartı ya da kredi talebinde bulunan müşşterilerinin borcuna sadık olup olmadığını bu listelere bakarak belirliyor. Bankalar, listede yer alan müşterilere 5 ile 10 yıl arasında değişen sürede kredi açmama yoluna gidiyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin girişimiyle 11 banka eşit ortaklık paylarıyla 1995 yılında kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) da bireysel mali bilgilerin kaydını tutuyor. Bu büro da, bireysel kredi veren banka ve mali kurumlar arasında bilgi paylaşım hizmeti veriyor. Şirketin 11 ortağının yanısıra 8 de üyesi bulunuyor.

BİLGİ PAYLAŞIMI

Banka, aracı kurum ve sigorta şirketlerin bireysel kredilerini takip ve kontrol etmek amacıyla kurulan KKB'nin geliştirdiği Kredi Referans Sistemi, üye kuruluşlar arasında bilgi paylaşımını sağlıyor. Referans sisteminin veritabanı, üye kuruluşlaradan sağlanan ve bireysel kredi müşterilerine ait

bilgilerden oluşuyor.

Müşterisi hakkında bilgi edinmek isteyen üye kuruluş, KKB'nin Kredi Referans Sistemi veritabanına erişerek her türlü bilgiye ulaşabiliyor. KKB Genel Müdürü Toper Çağlayan, ‘‘Kredi Kayıt Bürosu'nda üyelerimizin ellerinde kredi kullanan kişilere ait tüm bilgiler bulunuyor. Başka bir üye herhangi birisi için bilgi almak istediğinde bunlara kolayca ulaşabiliyor. Kredi isteyen kişinin mali durumunu, daha önce ne kadar kredi kullandığını, kaç tane kredi kartı olduğunu, borcuna sadık olup olmadığını banka isimleri belirtilmeden görebiliyor. Kredi Kayıt Bürosu, bir yandan bankaların ve mali kurumların kredi kararlarını daha hızlı ve daha sağlıklı vermelerine imkan sağlarken, diğer yandan kredi kullanan tüketici kitlesinin büyümesini ve bireysel kredi kullanımının yaygınlaşmasını sağlıyor. Bunun sonucunda da bankalar, müşterilerinin riskini daha iyi belirleyebiliyor. Böylece, yeni kredi talepleri hızla karşılanabiliyor. Müşterilerin bankalardaki kredi durumlarının ortak bir zeminde birleştirilmesiyle risk unsuru azaltılabiliyor’’ dedi.

11 KURUCU 8 ÜYE VAR

Kredi Kayıt Bürosu'nun kurucu ortakları Akbank, Koçbank, Pamukbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Emlak Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Ticaret Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası'ndan oluşuyor. Üyeler arasında da Demirbank, Egebank, Esbank, Finansbank, İktisat Bankası, Koç Tüketici Finansman, Osmanlı Bankası, Türk Dış Ticaret Bankası bulunuyor.

X