Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erkan Çelebi: Anahtar teslimi otomobil alırken vergisine dikkat

Erkan ÇELEBİ

Bazı illerin Trafik Müdürlükleri, araçların plaka işlemlerini yaparken İstanbul'da olduğu gibi Motorlu Taşıt Vergisi'nin yatırılmasını şart koşmuyor. Vergi yatmadan da plaka işlemlerini yapabiliyor. Bu, ana firmaların düzenlediği kampanyaları da etkilliyor. Kampanyalardaki anahtar teslim fiyatına İstanbul'da vergi dahil edilirken, diğer illerde edilmeyebiliyor.

KAMPANYADAN otomobil alırken, anahtar teslim fiyatına Motorlu Taşıt Vergisi dahil edilip, edilmediğine mutlaka dikkat edin. Aksi taktirde, fiyata dahil olan bu vergiyi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Çünkü, Adana gibi bazı illerin Trafik Müdürlükleri, araçların plaka işlemlerini yaparken İstanbul'da olduğu gibi Motorlu Taşıt Vergisi'nin yatırılmasını şart koşmuyor. Vergi yatmadan da plaka işlemlerini yapabiliyor. Galeri ve bayiler de vergiyi ödemeden otomobili teslim edebiliyor. Bu vergiyi, daha sonra aracı satın alan ödemek zorunda kalıyor.

Oysa, İstanbul'da Motorlu Taşıt Vergisi yatırılmadan plaka işlemleri yapılamıyor. Ana firmalar da düzenledikleri kampanyalarda, araçların anahtar teslim fiyatını belirlerken, İstanbul'daki bu uygulamayı göz önüne alıyor ve kampanya fiyatına vergiyi de dahil ederek, açıklıyor.

BAYİDE FARKLI FİYAT

Bu uygulamadan Sedat Ekmekçiler de nasibini aldı. Ekmekçiler, Renault Mais'in 56'nci tasarrruf kampanyasına Adana'dan katılarak, anahtar teslim fiyatı 11 milyar 185 milyon lira olan Laguna marka otomobil satın almak istedi. Adana'daki Renault Mais yetkili satıcısı, ana firmanın açıkladığı anahtar teslim fiyatının İstanbul'daki bayiler için geçerli olduğunu, kampanyaya Adana'dan katılanların ayrıca 60 milyon 700 bin lira olan Motorlu Taşıt Vergisi'ni ödediklerini söyledi. Renault Mais'in gazetelere verdiği ilanlarda ise Laguna'nın anahtar teslim fiyatı 11 milyar 185 milyon lira olarak duyurulmuştu.

Arkadaşımız Fadime Çoban, Sedat Ekmekçiler'in sorunuyla ilgili olarak Renault Mais yetkilileri ile görüştü. Kampanyada duyurulan fiyatların İstanbul ili için geçerli olduğunu söyleyen yetkililer, ‘‘Plaka tescil masrafları, Trafik Tescil Şubelerindeki farklı uygulamalar ve Valilik özel uygulamaları nedeniyle il bazında değişebiliyor. Kampanya duyurularımızda da bu fiyatların, İstanbul için geçerli olduğunu, vergi ve masraflarda değişiklikler olabileceğini ve bunun tahsil edileceğini belirtiyoruz. Ayrıca, yetkili satıcılarımızdaki listelerde de bu açıklamalar yer alıyor’’ dediler.

UYARI İLANDA YOK

Ancak, Renault'un liste ve duyurularında yer alan bu ibareler, gazetelere verilen ilanlarda bulunmuyor. Renault yetkilileri bunun da gerekçesini, her il için ayrı ayrı ilan veremeyeceklerine bağlıyor. Yetkililer, ‘‘Gazete ilanlarında sadece İstanbul fiyatları duyuruluyor. Müşterimiz otomobil satın alacağı zaman zaten yetkili satıcıya gidiyor. Orada da kendisine ayrıntılarıyla açıklanıyor’’ dediler.

Ekmekçiler'in sorunuyla ilgili olarak da, ‘‘Adana Trafik Müdürlüğü, Motorlu Taşıt Vergisi ödenmeden de plaka veriyor. Bunun içinde bu vergiyi biz ödemiyoruz. Müşterinin daha sonra ödemesi gerekiyor. İstanbul trafik Müdürlüğü ise taşıt pulu alınmadan plaka vermiyor. Bunun içinde İstanbul'daki bayilerimiz bunu ödüyor. Ayrıca bu müşterimize de vergi kadar indirim yapıldı’’ dediler.

Fadime ÇOBAN'X