Erişimi engellemeyen şirkete para cezası

Hürriyet Haber
24.12.2014 - 21:00 | Son Güncelleme:

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet ortamında erişim engelleme ya da içerik çıkarma gibi konularda mahkeme kararlarını uygulamayan şirketlere para cezası getireceklerini, bununla ilgili bir düzenleme yapacaklarını bildirdi.

Türk mahkemelerinin aldığı kararları ister yerli, ister yabancı olsun bütün firmaların uyması gerektiğini belirten Elvan, “Diyelim ki bir mahkeme kararı var, erişimin engellenmesi isteniyor. Erişim, ilgili şirket tarafından engellenmemişse veya içerik çıkarılmamışsa bu cezayla karşı karşıya kalacaklar. Dolayısıyla mahkeme kararlarımızın bizatihi uygulanmasını teşvik edici bir unsur olarak ortaya çıkacak” dedi. Bakan Elvan, AA Editör Masası’nda yaptığı açıklamada, sosyal medyanın yaygın bir şekilde kullanılmasında herhangi kısıtlamaya gidilmesi, engelleme yapılmasına karşı olduklarını belirterek buna karşılık sosyal medyanın da kendi içinde bazı ahlaki değerlerinin olması gerektiğini düşündüklerini kaydetti. Elvan, özellikle Twitter, Facebook gibi sosyal medya şirketlerinin önümüzdeki günlerde gerekli tedbirleri almadıkları takdirde toplum nezdinde kredibilitelerinin azalacağını düşündüğünü vurguladı.

TWITTER OFİS AÇMADI

Twitter ile yaşanan sorunların ardından görüşmelerde sıkıntıları aktardıklarını ve Twitter’ın da olumlu bakış açısı sergilediğini anlatan Elvan, “Başlangıçta hiçbir mahkeme kararını dikkate almayan Twitter’ın bugün kararları dikkate aldığını görüyoruz. Ancak ofis açma konusunda olumlu adım atmadılar” dedi. Elvan, 6-7-8 Ekim tarihlerinde Güneydoğu Anadolu’daki olaylarda, gençleri silahlı mücadeleye davet eden tweetler atıldığını anımsatan Elvan, bu çerçevede Türkiye’nin talebi doğrultusunda 84 hesabın askıya alındığını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı