İSTANBUL HABERLERİ

Erişilebilir Kordon Boyu Etkinliğ’inde Engelliler Sorunlarını Dile Getirdi

IHA
08.10.2015 - 10:53Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

IHA

Kartal Belediyesi, Kartal Kent Konseyi ve Tak Kartal işbirliği ile ’Erişilebilir Kordonboyu Etkinliği’ düzenledi. Etkinlikte, Kartal Belediyesi yöneticileri, engelli vatandaşlar ile birlikte Kartal sokaklarında dolaşarak engellilerin sokaklarda yaşadığı sorunları dinledi.
Kartal Belediyesi tarafından Türkiye’de yerel yönetimlerin gelişmesini hedefleyen, Türkiye Belediyeler Birliği ile İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği işbirliğinde yürütülmekte olan, Türk İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Programı (TUSELOG) kapsamında program düzenlendi. Erişilebilir Kordonboyu Etkinliği doğrultusunda Kartal’da yaşayan engelli vatandaşların sorunlarına çözüm arandı. Engelli vatandaşlar, Kartal Belediyesi yöneticileri ile Hamam Sokak’ta buluşarak belediye binasına kadar yürüdü. Bu yürüyüş esnasında Kartal Belediyesi yöneticileri ve çalışanları engellilerin yol boyunca yaşadıkları sorunları, engelli vatandaşların kendilerinden dinleyerek sorunların giderilmesi noktasında notlar aldı. Sonrasında ise Kartal Belediyesi yöneticileri ve engelliler Kartal Belediyesi Fuaye Salonu’na geçti. Burada yapılan kokteyl sonrasında projeye destek veren katılımcılara sertifika takdim edildi.
Kartal’ı, Kartallılar ile birlikte yönetmek istediklerini belirten Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt, "Kartal’da biz yerel yöneticileriz. Yerel yöneticiler yaşadıkları kentte yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmak zorundadır. Bizde bu kapsamda üyesi olduğumuz belediyeler birliğinin bir projesine dahil olduk ve pilot belediye seçildik. Konumuz katılımcılıktı. Bize katılımcılıktı konusu üzerinde projeler sunuldu. Her belediye kendine göre bazı konular seçti. Biz biraz iddialı bir belediyeyiz. Gerçekten Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren bir belediyeyiz. Biz burada mahalle meclisleri seçtik. Mahalle meclisleri seçilen konular arasında çok detaylı ve zor bir konuydu. Biz bu mahalle meclislerimizi seçtik. Bunlardan birisi Yakacık Mahallesi bir diğeri ise Kordonboyu Mahallesi. Burada mahalle halkıyla toplantılar gerçekleştirdik ve amaçlarımızı, yapmak istediklerimizi ve projelerimizi mahallelerimize anlattık. Kartal’ı Kartal halkıyla birlikte yöneteceğimizi anlattık” dedi.
“AMACIMIZ, KARTAL’I KARTAL HALKIYLA YÖNETMEK”
Hüsnü Yeşilyurt, “Belediye başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün seçim beyannamesi vardı ve o beyannamede başkanımız Kartalda halkın istemediği, onay vermediği hiçbir projeyi uygulamaya koymayacağını belirtiliyordu. Bu proje konusu da tamda bu beyannameye uygun geldi. Daha sonra Yakacık Meydan’ında bir çarşı düzenlemesi ile halkla fikir alışverişinde bulunduk. Bunlar aslında ufak alıştırmalar. Örneğin bugün Kordonboyu Mahallesi’nde engellilerle ilgili yapılan etkinlik sırf engellileri ilgilendiren bir etkinlik. Dar kapsamlı belli bir kısmı kapsayan bir etkinlik. Bunu daha da geliştireceğiz. Tamamıyla Kartal halkına hitap edecek şekilde Kartal halkını kapsayacak şekilde projelendireceğiz. Amacımız Kartal’ı Kartal halkıyla birlikte yönetmek. Onun için 20 mahallede de mahalle meclisleri kurmak ve projeleri bu mahalle meclisinin kararları ile uygulamak düşüncesindeyiz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Erişilebilir Kordon Boyu Etkinliğ’inde Engelliler Sorunlarını Dile Getirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 10 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erişilebilir Kordon Boyu Etkinliğ’inde Engelliler Sorunlarını Dile Getirdi haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:04
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı