Eriş: İSO'da statükoyu değiştirmek için adayım

Sadi ÖZDEMİR
19.11.2001 - 02:13 | Son Güncelleme:

İstanbul Sanayi Odası (İSO)'da seçim yarışı tam gaz sürecek. İSO Başkanı Hüsamettin Kavi ve Tanıl Küçük'e karşı kendi listesini oluşturan Meral Gezgin Eriş, kendisinin seçime kesinlikle gireceğini belirterek, henüz Oktay Duran'a İSO Meclis Başkanlığı'na aday olması için kendisinden resmen bir teklif gitmediğini söyledi.

Eriş, ‘‘Ancak Oktay Bey çok başarılı ve takdir ettiğim bir Meclis üyemiz. Meclis Başkanlığı'na aday olmasını isteyen çok sayıda arkadaşımız var. Bence de iyi bir Meclis Başkanı olur. Meclis yönetme performansı çok iyi’’ dedi. Eriş ayrıca, İSO'daki yarışın gelenekle yenilik arasında değil, statüko ile yenilikçiler arasında geldiğini savundu.

İSO'da meclisin 4 yılda bir yönetim iki yılda bir seçilmesi sebebiyle, yönetimin de 4 yılda bir yenilenmesine yönelik bir uzlaşma geleneğinin bulunmadığını savunan Meral Gezgin Eriş, ‘‘Sayın Hüsamettin Kavi ve ondan önce de Memduh Hacıoğlu, meclisin yenilendiği dönemlerde değil, ikinci yıl dolduktan sonra seçildiler. Bu da öyle bir uzlaşma geleneğinin olmadığını gösteriyor’’ diye konuştu. Eriş, kendisinin babası Nurullah Gezgin'in herhangi bir hesabı için değil sadece İSO'da statükoya son vermek ve yenilikçi bir yönetim kurmak amacıyla seçime girdiğini kaydetti. Eriş şöyle konuştu: ‘‘Akil insanlardan söz ediliyor. Benim seçime girişimdeki önemli etkenlerden birisi de akil insanlar denilen o büyüklerimizin ısrarıdır. Akil insanlarımız bana (sen odamızın değerli bir üyesisin ve İKV'de çok başarılı oldun. İSO'da da başarılı olursun o yüzden İSO'nun yenilenmesinde görev al. Bu görevden kaçamazsın) dediler. Ayrıca bence Sayın Ömer Dinçkök'ün çekilişi büyük bir nezakettir ve içinde tüm yönetimin yenilenmesi mesajını da taşıyordu.’’

ANKARA'YA NE DERİZ?

İş alemi olarak sürekli siyasetten yıllarca vazgeçmeyenleri eleştirdiklerini hatırlatan İKV Başkanı Meral Gezgin Eriş, ‘‘Ben Sayın Kavi'ye de yönetimde değişimin arzu edildiğini söyledim. Bu ekonomik kriz ortamında Ankara'da İSO'nun sesini daha iyi duyuracak ve sonuç alacak bir yönetime ihtiyaç duyulduğunu anlattım. Ben sadece ilkeleri ortaya koyuyorum. Ancak onlar statükonun devamını istiyor’’ diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı