Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erhan Tuncel'e yakalama kararı

  Aziz ÖZEN/İSTANBUL
  17.09.2013 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Yeniden görülmeye başlayan Hrant Dink davasında Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Duruşmada AGOS Gazetesi'nin merdivenlerinin bordo-maviye boyandığını hatırlatan Dink ailesinin avukatı, "Bu gösteriyor ki, bu örgüt basit bir Trabzonlu grubun oluşturduğu çete örgütü değil'' dedi.

  AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin dava, Yargıtay’ın bozma kararının ardından bugün İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı.

  BAŞKAN: YARGITAY SUÇ ÖRGÜTÜNDEN MÜDAHİLLİĞİNİZİ KABUL ETMİYOR

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Mustafa Başer, Dink ailesi avukatlarına "Yargıtay, suç örgütü yönünden müdahilliğinizi kabul etmiyor" hatırlatması yaparak söz verdi.

  AVUKAT BELEN: YARGITAY, DİNK’İN ÖLDÜRÜLMESİNİ ÇOK BASİT BİR GEREKÇEYE DAYANDIRIYOR

  Dink ailesinin avukatlarından Bahri Belen de, "Müvekkillerimiz bu davaya eşi, kardeşi, babası öldürüldüğü için katılmadı. Aslında Trabzon’da papazın öldürülmesi, Başbakan’ın uçağına bomba ihbarı yapılması ile toplumun terörize edilmesi, Mc'Donalds olayını organize ederek insanların yaralanmasına sebep olan ve son olarak muhalif bir gazeteci olan Hrant Dink’in öldürülmesi eylemlerini gerçekleştiren örgütün başının ve sonunun ortaya çıkması için müdahil oldular" dedi.

  Yargıtay’ın, Hrant Dink’in öldürülmesini çok basit bir gerekçeye dayandırdığını ifade eden Belen, "Yargıtay, Türklüğü aşağılayan yazılarından dolayı öldürüldüğünü belirtiyor. Aslında Hrant Dink öldürülmesi bu kadar basit değil. Eğer Dink sadece bu yazılarından dolayı mahkum olduğu için bir avuç Trabzonlu tarafından öldürüldüyse mesele yok. Ama bu örgüt 'akıllı ol' diye Orhan Pamuk’u hala tehdit ediyorsa Agos gazetesi ve Dink ailesi bu tehdidin nereden geleceğini bilmek için müdahil olmuştur" diye konuştu.

  Agos’un merdivenlerinin bordo-maviye boyandığını hatırlatan Belen, "Bu gösteriyor ki, bu örgüt basit bir Trabzonlu grubun oluşturduğu çete örgütü değil. Hala merdiven boyayıp tehdit ederek eylemlerini sürdürüyorlarsa biz bu örgütün ortaya çıkması konusunda örgüt yönünden müdahil olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

  AVUKAT ÇETİN: AİLE DURUŞMALARA KATILMAYACAĞINI BİLDİRDİ

  Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin ise, Dink ailesinin yaptığı açıklamayı okuyarak "Aile duruşmalara katılmayacağını bildirdi. Bu müsamereyi daha hazla görmek istemediklerini belirttiler. Bu cümle hepimiz açısından üzüntü vericidir. Bu dava sadece ailemizin değil, Türkiye’de demokrasiye inanan, ayrımcılığı ortadan kaldırmayı isteyen, devletin şeffaflaşmasını arzu eden, yüzleşmeden ve barıştan yana herkesin davasıdır. İşte bu insanlar adına avukatlarımız davayı sahipsiz bırakmayacak" diye konuştu.

  SAVCI: YARGITAY’IN BOZMA KARARINA UYULSUN

  Bozma ilamına karşı görüşü sorulan duruşma savcısı ise usul ve yasaya uygun bulunan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararına uyulmasını istedi.

  SAVCI: ERHAN TUNCEL’E YAKALAMA ÇIKARILSIN

  Uyulması istenen karar doğrultusunda sanıklardan Osman Hayal’in dosyadaki fotoğraflarıyla ilgili Adli Tıp Kurumu’nca dava aşamasında alınan raporların ve Saray Kumaşçılık’tan temin edilen görüntülerin bir kez de TÜBİTAK’a gönderilerek incelettirilmesini isteyen Savcı, Yargıtay’ın ilamında sanıklardan Erhan Tuncel’in önceki karar aksine maktulün öldürülmesi olayına katıldığı, 24 Ekim 2004’te Trabzon’da meydana gelen ve 6 mağdurun yaralanmasıyla ilgili patlamanın da öldürmeye teşebbüs olabileceği yönündeki bozma ilamı, kaldı ki Trabzon’daki olayla ilgili olarak tutuksuz yargılandığı, bugünkü duruşmaya katılmaktan kaçındığı, bu nedenle Erhan Tuncel’in suç vasfının değişme ihtimaline karşı tutuklanmasına ve hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verilmesini istedi.

  TUNCEL’İN AVUKATI: MÜVEKKİLİM RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE DURUŞMAYA KATILAMADI

  Tutuklama talebiyle ilgili olarak tekrar söz verilen Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu, "Müvekkilim rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamadı. Bu konuda rapor sunuyorum. Kendisi adresini de mahkemeye bildirmiştir. Bir sonraki celse duruşmada hazır olacaktır. Mahkemeniz bozmaya uyulup uyulmayacağı konusunda bir karar vermemiştir. Müvekkilim bozmaya karşı beyanlarını dile getirecektir. Bu aşamada yakalama talebini yerinde bulmuyoruz. Mevcut sanıkların merkezinde olduğu bir örgüt de yoktur. Müvekkilim de bu örgütün mağdurudur" diye konuştu. Talepleri alan mahkeme duruşmaya ara verdi.

  ERHAN TUNCEL’E YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

  Yaklaşık 30 dakika ara veren mahkeme kararlarını açıkladı. Mahkeme 'atılı suçların vasıf ve mahiyetlerinin aleyhine değişme ihtimali' ve 'muhtemel sevk maddelerindeki ceza miktarlarını' göz önüne alarak Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi.

  YARGITAY KARARI DAHA SONRA DEĞERLENDİRİLECEK

  Mahkeme, Dink kararını bozan Yargıtay kararına uyup uymayacağına ise, aleyhine bozulan sanıkların beyanlarının alındıktan sonra karar verilmesine hükmetti. Duruşma 3 Aralık tarihine ertelendi

  ''MÜSAMAREYİ BIRAKIN, ASIL SORUMLULARI YARGILAYIN''

  Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen duruşma öncesi adliye önünde toplanan ve kendilerine Hrant’ın arkadaşları adını veren veren grup, “Müsamereyi bırakın, asıl sorumluları yargılayan” yazılı pankart açtı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Levent Tüzel, Aysel Tuğluk, Gazeteciler Oral Çalışlar, Nedim Şener ve sanatçı Nur Sürer’in de aralarında bulunduğu grup adına basın açıklamasını merhum sanatçı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya okudu.

  Hrant Dink’in kamu görevlilerin yardımıyla, yönlendirmesiyle öldürüldüğünü, ancak gerçek sorumluların hala yargı önüne çıkmadığını söyleyen Gülten Kaya şunları söyledi:
  “Bugün görüşülecek olan dava, işte bu zincirin son halkası diyebileceğimiz yapılanmanın davasıdır. Belki mahkeme bu zincirin son halkasından bir örgüt bulabilecektir. Bundan önceki yargı süreci boyunca, biz Hrant’ın arkadaşları diyorduk ki, bu dava böyle bitmez. Şimdi de diyoruz ki, bu dava böyle başlamaz. Böyle başlamaz, çünkü, şimdi, halihazırda kimi İçişleri Bakanı, kimi Vali olan, yani bir anlamda terfi ettirilen kamu görevlileri ile ilgili somut bir gelişme olmamıştır. Tablo çok açıktır. Bu tekrar görülmeye başlanan dava ile tetiğin arkasındaki ellerin hüküm giymesi mümkün değildir. Bir ihtimal, tetikçinin yol arkadaşlarına örgüt kurmaktan hüküm verilecek, ancak o ‘milli’ ve tarihsel yapılanma yargı önüne çıkmayacak, perde arkasında kalmaya devam edecek, kim bilir belki de yeni terfiler alacaktır. Biz Hrant’ın arkadaşları, diyoruz ki, bu müsamere artık sona ermelidir. Gerçek sorumlular hesap vermeli, yargı önüne çıkmalıdır. Bu yapılmadığı sürece biraz sonra başlayacak olan yeni mahkeme sürecinden adalet çıkmayacaktır.”


  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı