ANKARA HABERLERİ

Ergün: Tavukçuluk Türk ekonomisinin yüz akı

Hürriyet Haber
30.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Veteriner Tavukçuluk Derneği tarafından geçtiğimiz günlerde Ankara Bilkent Otel’de “Tavuk Eti ve Yumurta Üretiminde Hedefler ve Potansiyel Problemler” konulu panel düzenlendi.

Hürriyet Haber

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Veteriner Tavukçuluk Derneği Başkanı Ahmet Ergün, tavukçuluk ve yumurta sektörünün bilimsel yöntemlerin kullanıldığı modern tesislerle birlikte daha az tavuk ile daha fazla yumurta üretmeye başladığını, canlı ağırlıklarının arttığını, hayvan ölüm düzeylerinin ise düştüğünü anlattı. Tavukların 20 gün olan kuluçka döneminden 22 gün sonra yani 42 günde kesime hazır hale geldiğini aktaran Ergün, sektör olarak hedeflerinin kuluçka döneminden on gün sonra yani 30 günde tavukları kesime hazırlamak olduğunu açıkladı. Ergün, tavukların kısa sürede şişirilip ağırlıklarının artırıldığı gibi iddiaların doğru olmadığını, doğru yöntemlerle kapasite ve üretimin artırılabileceğini söyledi.

Afrika ve Asya gelecekteki beyaz et pazarı

Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca Afrika ve Asya kıtalarının geleceğin önemli beyaz et pazarı olacağı öngörüsünde bulundu. Koca, Türkiye’nin beyaz et ihracatı liginde daha ileriye gideceğini, sektör olarak bugün 81 bin ton ihracatın uzun vadede 500 bin tona çıkmasını beklediklerini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ergün: Tavukçuluk Türk ekonomisinin yüz akı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı