Ergun Özen'den duygusal veda

Hülya GÜLER
28 Temmuz 2015 - 10:34Son Güncelleme : 28 Temmuz 2015 - 12:19

Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’na ait yüzde 14.89 hissesinin daha İspanyol BBVA’ya devri resmen tamamlandı. Hisse devriyle birlikte Genel Müdür Ergun Özen de, oldukça duygusal anların yaşandığı bir toplantı ile 15 yılı aşkın süredir üstlendiği görevini Ali Fuat Erbil’e devretti. Özen’in gözlerinin dolduğu toplantıda, Ferit Şahenk de oldukça duygulu anlar yaşadı.

GARANTİ Bankası’nın Doğuş Holding’e ait yüzde 14.89 hissesinin daha İspanyol ortak Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’ya (BBVA) devri resmen tamamlandı. Böylece BBVA’nın Garanti’deki payı yüzde 39.9’a yükselirken, Doğuş Holding’in payı yüzde 10 oldu. Hisse devriyle birlikte uzun zamandır planlanan üst yönetimdeki değişiklik de dün resmen açıklandı. Buna göre Nisan 2000’den bu yana Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen görevini 2 Eylül 2015 itibariyle halen bankada Genel Müdür Yardımcısı olan Ali Fuat Erbil’e bırakacak. Aynı zamanda Doğuş Holding Başkanı da olan Ferit Şahenk Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmeye devam ederken, Özen de yönetim kurulu üyesi olarak bankada kalacak.

Ergun Özenden duygusal veda

BANKACILIK DUAYENİ
Garanti Bankası’ndaki hisse devri ve görev değişiminin duyurusu dün bankanın genel merkezinde BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Francisco Gonzalez, Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Başkanı Ferit Şahenk, bankanın Genel Müdürü Ergun Özen ve eylülde görevi devralacak yeni Genel Müdür Ali Fuat Erbil’in katılımı ile gerçekleşti. Oldukça duygusal anların yaşandığı toplantıda Ferit Şahenk, “15 yılı aşkın bir süredir Garanti’yi Garanti yapan değerleri pekiştiren, çok sevdiğim dostum, mesai arkadaşım ve gerçek bir bankacılık duayeni Ergun Özen, bu görevini Garanti’yi yeni ufuklara taşıyacak Ali Fuat Erbil’e devrediyor” ifadeleri ile Özen’e veda etti.

Ergun Özenden duygusal veda

GÖZLERİ DOLDU
Sözlerine “Nihayet bugüne geldik” diyerek başlayan Ergun Özen ise, gözleri dolduğu için konuşmasına ara vermek zorunda kaldı. Ferit Şahenk’in verdiği suyu içtikten sonra konuşmasına devam eden Özen şunları söyledi: “Bugün bankacılık dünyada 24 saat yaşanması gereken bir meslektir. Bugun bankacılık toplumu insanı çok iyi anlamak, teknolojiyi çok yakından takip etmek demektir İnsan odaklı bir meslektir. Bankacılığın her anında insan vardır. Her zaman da öyle olacak. Ben bu mesleğe ilk başladığımdan bu yana sektörde çok şey değişti. Değişmeyen tek şey ise, güven. Bankacılığın güvene dayalı bir meslek olduğu hiç değişmedi. Fazilet, dürüstlük, dürüstlüğe leke sürdürmemek için çok çalışmak, bunları yapmaya çalıştım. İş namusu, iş ahlakına çok önem verdim”

Ergun Özenden duygusal veda

SAYGI DUYMAK VE HESAP SORMAK
ERGUN Özen genel müdürlüğü süresince Ferit Şahenk’in yaptığı katkıyı şöyle özetledi: “Garanti’de ekibimle birlikte çok şey gördük, çok şey yaşadık. Bolluk günlerini de gördük, kriz zamanlarında kemer sıkmak zorunda kaldığımız günleri de hep birlikte yaşadık. Kısacası genel müdürlüğüm boyunca görmediğim bir şey kalmadı diye düşünüyorum. Bu süreçte Ferit Bey bize ne yaptı diye anlatmam gerekirse; profesyonellere güvenmek. Profesyonellerine kararlarına saygı duymak ve hesap sormak. Bütün bunlar tabi Garanti’nin DNA’sına işledi.”

Ergun Özenden duygusal veda

KENDİ OLSUN YETER!
ALİ Fuat Erbil ile 20 yıldır çok yakın çalıştığını hatırlatan şu ifadeleri kullandı: “Bunu öylesine söylemiyorum; Fuat bu işi benden çok çok daha iyi yapacaktır. Artık dümen Fuat’ta.” Özen Ali Fuat Erbil’e tavsiyesinin ne olduğu yönündeki soruya, “Hiçbir şey söylememe gerek yok, kendi olsun yeter. Kendi ol Fuat” şeklinde cevap verdi.

Ergun Özenden duygusal veda

ASLA YENİ BİR BANKA OLMAZ
FERİT Şahenk, Garanti’deki yüzde 10’luk hissesini satıp satmayacağı yönündeki soruya da şu yanıtı verdi: “İş hayatında asla diye bir şey olmaz. Ama şunu bizden beklemeyin, ‘Bir gün Garanti’deki hissemizi satıp da Türkiye’deki başka bir bankaya ortak olur muyuz?’ Asla. Yeni bir banka kurar mıyız? Asla. Biz Garanti gibi bir müessesenin parçasıyız. Biz bu müessesede devam etme kapasitesini kendimizde bulduğumuz sürece buradayız. Bizim için yüzdeler ve Garanti’de koltukta oturmak önemli değil. Önemli olan başka bir müessesenin parçası olmaktır.”

Ergun Özenden duygusal veda


DÜNYA BANKASI’NA BAŞKAN OLMAK GİBİ
FERİT Şahenk, hisse devrine ilişkin, duygularını şöyle özetledi: “Garanti’nin bir dünya oyuncusu olduğunu görmek, büyük emeklerle yetiştirdiğiniz bir öğrencinin Dünya Bankası Başkanı olması gibi son derece gururu verici bir duygu bizim için. Türkiye ekonomisinin temel yapı taşlarından birisi olan Garanti uyumlu ve karşılıklı değer üretmeye odaklı bir birliktelikle yoluna devam edecek.”

Ergun Özenden duygusal veda

PARLAK ZEKA, ÜSTÜN ÖNGÖRÜ YETENEĞİ
15 yılı aşkın bir süredir Garanti Bankası Genel Müdürü olarak görev alan Ergun Özen ile ilgili Ferit Şahenk şunları söyledi: “Dile kolay 15 yıldır bizi yalnız bırakmayan, Ergun Özen ile birçok stratejik zor kararı birlikte aldık. Elbette çok sıkıntılı günler yaşadık. Tüm bunların üstesinden hiç şüphesiz Ergun’un parlak zekası, üstün öngörü yeteneği ve tüm ekibimizin özverili çalışmaları ile geldik. Şimdi bu bayrak yarışında sıra Ali Fuat Erbil’de.”

BBVA’NIN ADIMININ SİMGESEL ÖNEMİ VAR
GÜNDEME ilişkin soruları yanıtsız bırakan Ferit Şahenk şu değerlendirmeyi yaptı: “Son 3-4 yıldır gelişmekte olan ülkelerde para çıkışı olurken, böyle bir yatırımın Türkiye’ye gelmesi ve BBVA’nın burada yatırıma devam etmesi ülke ekonomisine ve Türk bankacılığına en büyük güven göstergesi olsa gerek. Son dönemde bazı yabancı bankaların Türkiye’den çıktığını gördük. Bu anlamda böyle bir yatırımın Türkiye’ye gelmesi simgesel olarak çok önemli.”

GARANTİ’NİN KATKISI YILLIK 500 MİLYON EURO
Garanti’nin BBVA grubuna bugüne kadarki katkısının yaklaşık 240 milyon Euro olduğunu söyleyen Francisco Gonzalez, son hisse devri ile bu katkının 400-500 milyon Euro olacağını söyledi.
    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı