Ergün’den Volkswagen’e çağrı

Meltem ÖZGENÇ / KASTAMONU
08 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2012 - 11:57

Yerli otomobil üretimi için çalışmaları sürdüren Türkiye, üretimini Türkiye’de yapması için Volkswagen’e gel çağrısında bulundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Arkadaşlarımız Almanya’da doğrudan doğruya Volkswagen’ın yetkilileriyle görüşmeler yaptılar. Türkiye’nin şartlarının ne olduğunu, potansiyelini anlattılar. Çok yakında Volkswagen’in Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum” dedi. Kamunun yerli otomotiv işine girmesi halinde, hükümetin kınanacağını belirten Ergün, “Volkswagen Türkiye’de iç pazarda en çok araç satan, ama Türkiye’de hiç üretimi olmayan bir firma. Almanya’da doğrudan yetkilileriyle görüşmeler yaptık. Türkiye’nin şartlarının ne olduğunu, potansiyelinin ne olduğunu anlattılar. Opel’e de gittiler. Bu firmaların bir şekilde adım atmaları gerektiğini düşünüyorum. Volkswagen’in çok yakında Türkiye’de üretim yapacağına inanıyorum” dedi. Türkiye’nin kusursuz otomobil üreten bir ülke olduğuna dikkat çeken Ergün, yeni teşvik paketinin de, otomotiv şirketlerinin rekabetçi gücünü artıracağını söyledi.

Güven önemli

İran, Rusya ve Çin’in Türkiye’ye otomobil üretimi için gelmediğini belirten Ergün, “Türkiye’de üretim yapan ülkelerin Avrupa pazarına satış yapabilmesi gerekiyor ama henüz kendilerine güvenmiyorlar” dedi.

İşbirliği şart

Türkiye’nin ise yapması gerekenin tüm üretimleri tek bir markada birleştirmek olduğunu belirten Bakan Ergün, şöyle konuştu: “Kararlı şekilde işe başlamamız lazım. Ben ana sanayidekilerin ortaklarını ikna etmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Koç grubundan Ford’u Fiat’ı ikna etmesini beklerim. Ortağına ‘Yeni bir şey yapalım marka bizim olsun tasarım, bizim olsun, karar merkezinde biz olalım sen yine bizim ortağımız ol’ demesi lazım. Aynı şekilde Oyak’ın Reno’ya teklif etmesi lazım. Kamunun bu işin içinde olması uygun olmaz.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı