Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ergin kardeşler yargı önünde

  Yavuz KUŞDEMİR-Turaç TOP/UŞAK (DHA)
  16 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 00:51

  Uşak E Tipi Cezaevi'nde, Karagümrük Çetesi elebaşısı Nuri ve Vedat Ergin kardeşlerin 2000 yılının Ekim ayında çıkardığı ve 6 kişinin öldürüldüğü kanlı cezaevi isyanının 13'ü tutuklu 187 sanıklı davasına sıkı güvenlik tedbirleri arasında Atatürk Spor Salonu'nda başladı.

  NURİ ve Vedat Ergin'in de aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanık, Isparta, Afyon, Muğla ve İzmir'deki cezaevlerinden jandarma gözetiminde getirildi.

  Uşak Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Erdoğmuş başkanlığındaki heyet, duruşmayı 10.30'da başlattı. Duruşmaya cezaevinde yağmalama suçlarını içeren dosyayla başlandı. Nuri ve Vedat Ergin kardeşler, adam öldürme ve yaralama, işkence ve kamu malına zarar vermek suçlarından 7 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

  750 BİN DOLAR

  Uşak E tipi cezaevinde tutuklu bulunan Naim Saruhan'ın Kırkpınar Ağası babası Mustafa Saruhan'dan 5 bin YTL haraç istenmesi olayıyla ilgili hakim karşısına çıkan Nuri Ergin "Uşak cezaevinde herkes satılıktı. Ben orada kimseyi öldürmedim. Aksine oradaki gariban mahkumlara askerlere yardım ettim. Ben oraya 750 bin dolar harcadım. Ben Nuri Ergin'im. Ben bazı kişileri dolar manyağı yaptım. Ben bu kadar para harcarken 5 bin YTL'ye tamah etmem" dedi.

  Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker'e de ağır sözler söyleyen Ergin, "Ben firardayken babamı öldürenleri vurdum. Altı kişiyi öldürdüm. Ben Çakıcı, Peker değilim. Ben onlar gibi tetikçi tutmam. Benim hayatıma kastedecek insana kendim kafasına sıkarım. Benim cezaevinde ceketim olmamıştır, ama her zaman silahım olmuştur" dedi.

  Vedat Ergin ise, "Hiç kimseden haraç istemedik. Bizim siyasi bir kavgamız da var. Vereceğiniz karar ileride çok etkili olacak. Biz de evlenelim, yurtlanalım, güzel yarınlara koşup çoluk çocuğa karışalım" diye konuştu. İfadelerini tamamlayan Ergin kardeşlerin daha önceki avukatları Hikmet Çarboğa'yı azlettikleri öğrenildi. Bu sırada Nuri Ergin'in askerler arasında duruşma salonunda sigara içtiği gözlendi.

  6 ÖLÜ 20 YARALI

  Uşak E Tipi Cezaevi'nde isyan çıkaran "Karagümrük Çetesi"nin lideri "Nuriş" lakaplı Nuri Ergin ile kardeşi Vedat Ergin ve adamları, 15 gün devam eden kanlı isyanda katliam yapmıştı. Nuriş ve adamlarının, Alaattin Çakıcı'nın adamları olduğunu ve kendisini öldürmek için suç işleyip cezaevine girdiklerini öne sürdüğü ikisi fabrikatör 6 kişiyi öldürdüğü, aynı olayda 20'ye yakın mahkumu da işkenceyle yaraladığı belirtilmişti. İsyan sırasında fabrikatörler Orhan Cemal Yeşilkaya ile Erol Neşet ve İbrahim Cici'nin adamları olduğu iddia edilen Kenan Altınsavan, Nihat Yargı, Reşat Taşçı ve Atamer Hoşkara günlerce yapılan işkenceler sonucu hayatlarını kaybetmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı