Gündem Haberleri

  Ergin kardeşler, uyum yasalarını bekliyor

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 13:07 | Son Güncelleme:

  Eyüp’te 5 yıl önce dayıları Orhan Üşenmez’i öldürdükleri iddiasıyla yargılanan Nuri ve Vedat Ergin kardeşlerle ilgili dava, idam cezasına ilişkin uyum yasalarının beklenmesi amacıyla ertelendi.

  Eyüp 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Edirne F Tipi Cezaevi’nden getirilen Vedat Ergin katıldı. Diğer tutuklu Nuri Ergin ile davanın tutuksuz sanığı Ahmet Tunçoğlu ise duruşmaya gelmedi.

  Mahkeme heyeti, son Anayasa değişikliğiyle terör ve savaş hali dışında idam cezasının kaldırılmasının dava sonucunu etkileyeceği görüşüyle, ilgili uyum yasalarının çıkmasının beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

  Heyet, Ergin kardeşlerin avukatı Hikmet Çarboğa’nın, uyum yasaları çıkarılıncaya kadar müvekkillerinin duruşmalara katılmaması yönündeki talebini de kabul etti.

  MÜTALAADA İDAM İSTEMİ...

  Yargılama aşamasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan Eyüp Cumhuriyet Savcısı, Nuri Ergin ve Vedat Ergin’in, dayıları Orhan Üşenmez’i, 27 Nisan 1997 tarihinde Eyüp’te buluştukları bir evin bahçesinde öldürdüklerini kaydetmişti. 

  Savcı mütalaasında, Ergin kardeşlerin ‘‘Taammüden adam öldürmek’’ suçundan idam, diğer sanık Ahmet Tunçoğlu’nun da ‘‘Taammüden adam öldürmeyi kolaylaştırmak’’ suçundan, 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı