Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ergin hakkındaki gensoruya ret

  ANKA
  06.01.2012 - 15:02 | Son Güncelleme: 06.01.2012 - 15:45

  TBMM Başkanlığı, CHP’nin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında verdiği gensoruyu Anayasa’nın 138. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle geri gönderdi.

  CHP, Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında, “Odatv davası” olarak bilinen ceza davasındaki “şüphelilerin” aylarca tutuklu kalmalarına delil ve gerekçe kazandırmak amacıyla kullanılması ve atanmasında söz sahibi olduğu özel yetkili savcının Anayasa’nın 83. maddesini açıkça ihlal ederek, TBMM üyeleri üzerinde baskı kurmaya çalışmasına seyirci kaldığı gerekçesiyle gensoru vermişti.

  TBMM Başkanlığı, gensoruyu Anayasa’nın 138. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle geri gönderdi.

  Anayasa’nın 138. maddesi şöyle:

  “Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

  Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

  Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.

  Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı