ANKARA HABERLERİ

Ergenlik sorunlarına çözüm

Hürriyet Haber
09.07.2012 - 02:33Son Güncelleme : 09.07.2012 - 09:39

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ergenlik çağındakilere yönelik ruhsal ve bedensel sağlıkla ilgili danışmanlık AB standartlarına uygun sertifikalı sağlık personeli tarafından veriliyor

Hürriyet Haber

 Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet veren Gençlik Merkezi’nde 9-24 yaş arasındaki ergenlik(adolesan) çağındakilere yönelik ruhsal ve bedensel sağlıkla ilgili danışmanlık, eğitim ve tedavi hizmetleri, AB standartlarına uygun sertifikalı sağlık personeli tarafından veriliyor.
Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu, Gençlik Merkezi’nin 2004 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın ve hastane yönetiminin çalışmalarıyla gençlik sorunları konusunda danışma, tanı, tedavi ve adli problemlerin çözüm merkezi olarak hizmet verdiğini anlattı.

AB sertifikalı eğitim

Merkezde başta kadın hastalıkları ve doğum uzmanları olmak üzere sertifikalı ve gençlik dostu personellerin hizmet verdiğini ifade eden Mollamahmutoğlu, bölümde diyet, psikoloji, dermatoloji, kozmetoloji bölümlerinin de hizmet verdiğini, ayrıca adli tıp, pediatri, genetik, üroloji, nöroloji, kulak burun boğaz gibi birimlerle de koordineli ve kompleks çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.
Bölümde, Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü 9-24 yaş adolesanların ruhsal ve bedensel sağlığını ilgilendiren konular üzerinde danışmanlık, eğitim, tanı ve tedavi hizmeti verildiğini dile getiren Mollamahmutoğlu, şu bilgileri verdi:
“Merkezimizde Türkiye’de ilk defa uygulanan SGK kapsamındaki Sağlık Kurulu Raporu ile epilasyon hizmeti verilmekte, ayrıca evlilik danışmanlığı, psikolojik danışmanlık, adolesan çağı sağlıklı cinsel eğitimi konularında eğitim veriliyor. Bölümde Sağlık Bakanlığınca onaylanan Avrupa Birliği standartlarına uygun adolesan eğitimi sertifikalı sağlık personeli tarafından uygulanıyor.”

35 bin gence danışmanlık
 
Başhekim Dr. Mollamahmutoğlu, bölümde ayrıca gençlere yönelik hukuki sorunlar ve bunlara yönelik çözümlerin de üretildiğini, bu hizmetin adolesan haklarına saygılı, hukukun gerektirdiği şekilde verildiğini vurguladı.
Gençlerin merkeze olan farkındalığını artırmak ve adolesan çağı sorunları hakkında bilgilendirmek için zaman zaman hastane dışında da başta Milli Eğitim Bakanlığı kurumları olmak üzere çeşitli toplantılar yaptıklarını dile getiren Mollamahmutoğlu, şunları anlattı:
“Üçüncü basamak hastaneler arasında bir ilki başlatan kurum tarafından 2004 yılında itibaren yaklaşık 35 binin üzerinde adolesan çağındaki gence tıbbi hizmetin yanı sıra danışmanlık hizmeti de verildi. Gençlik Merkezi, Türkiye’deki en aktif çalışan merkezlerden biri olup; tüm Türkiye çapında 3. basamak referans ünitesi olarak oldukça yoğun ve üst düzey hizmet veriyor. Gençlerimiz, ana binadan bağımsız rahatlıkla ve çekinmeden gelerek merkezden hizmet alabiliyor. Bu durumda müracaat eden genç sayısının ve böylece hizmet sunumunun da arttığını görüyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ergenlik sorunlarına çözüm hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2012 tarihinde saat 02 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ergenlik sorunlarına çözüm haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı