Gündem Haberleri

  Ergenekon'da 2 iddianamenin özetlenerek okunması tamamlandı

  A.A
  03.11.2009 - 12:05 | Son Güncelleme:

  İkinci “Ergenekon” davasının 13. duruşmasında, ikinci ve üçüncü iddianamenin okunması tamamlandı.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salondaki duruşmanın öğleden önceki bölümünde Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından dönüşümlü olarak, sanıklara ilişkin hukuki bölümler okundu.

  Savcılar, 7 Eylül tarihinde birleştirilen ikinci ve üçüncü “Ergenekon” iddianamelerine ilişkin davanın ilk duruşmasının öğleden sonraki oturumunda başladıkları iddianamenin okunması işlemini bitirdi.

  İstanbul cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ikincisi 1909, üçüncüsü 1454 sayfa olmak üzere toplam 3 bin 363 sayfa olan 2 iddianamenin özetlenerek okunması 12 duruşma boyunca yaklaşık 49 saati buldu.

  Mahkeme heyeti, yaklaşık 2 ay önce başlayan iddianamenin okunması işleminin ardından tartışmalar nedeniyle “iddianamenin kısa bir özetinin” okunması yönünde karar almıştı. Sanık ve avukatlar tarafından iddianamenin “satır satır” okunduğu yönündeki tepkilerin yaşandığı duruşmalarda, savcılar hazırladıkları özeti okudu.

  İLK DURUŞMA YAKLAŞIK 2 AY ÖNCE BAŞLADI

  Ramazan Bayramı tatili, sürmekte olan birinci “Ergenekon” davasının görülmesi, Silivri'deki yoğun yağış sonucu duruşma salonunun su alması ve çatıdaki küçük bir bölümün çökmesi ile reddi hakim talepleri nedeniyle de sık sık ertelenen dava, 20 Temmuz 2009 tarihinde başlamıştı.

  İki duruşma yapan mahkeme heyeti, üçüncü “Ergenekon” iddianamesinin kabul edilmesinin ardından 2 davayı birleştirip, 7 Eylülde ilk duruşmasını gerçekleştirmişti.

  İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan 2 bin 455 sayfalık birinci “Ergenekon” iddianamesinin okunması ise 2'si yarımşar gün olmak üzere toplam 9 duruşma sürmüştü. İddianamenin bu 9 duruşmada cumhuriyet savcıları tarafından dönüşümlü olarak ve kısaltılarak okunması, yaklaşık 40 saati bulmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı