Gündem Haberleri

  Ergenekon Savcısı Öz terfi etti

  DHA - A.A
  30.03.2011 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası'nda görev yapan Özel Yetkili Savcı Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne getirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ise Turan Çolakkadı atandı. Başsavcı Vekilliği'ne getirilen Öz'ün 'özel yetkileri' kaldırıldı. Eğer ayrıca bir yetki kararnamesi çıkarılmazsa Öz bundan böyle Ergenekon Davası'na bakamayacak.

  ZEKERİYA ÖZ TERFİ ETTİ / WEB TV

  AK PARTİLİ BOZDAĞ: SÜRECE MÜDAHALE

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yayınladığı 128 hakim ve savcının görev yerini değiştiren adli yargı kararnamesi ile Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüten Turan Çolakkadı  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in yerine Başsavcı oldu.

   

  BİR NUMARALI SAVCI VEKİLİ FİKRET SEÇEN

  Zekeriya Öz ile birlikte Başsavcı Vekilliği'ne getirilen diğer isimler Fikret Seçen, Ali Güngör ve Poyrazköy Davası'na bakan Ercan Şafak oldu. Çolakkadı'nın yerine getirilen bir numaralı savcı vekili Fikret Seçen oldu.

  Ergenekon soruşturması savcılarından Zekeriya Öz ve Ercan Şafak'ın özel yetkileri atamalar nedeniyle kalktı. Özel Yetkili Savcılıkta Başsavcı vekili olarak kalan Fikret Seçen'in özel yetkileri ise sürüyor.

   

  ÖZ, ERGENEKON DAVASI'NA BAKAMAYACAK

   

  HSYK'dan edinilen bilgilere göre, bundan böyle Zekeriya Öz Ergenekon Davası'na bakamayacak. Öz'ün o görevi devam ettirebilmesi için ayrıca bir yetki kararnamesi çıkarılması gerekiyor.

   

   

  ÖZ: BU KARARI BEKLEMİYORDUM

  Başsavcı Vekilliği'ne ise Ergenekon Davası'na bakan Özel Yetkili savcı Zekeriya Öz getirildi. Kararı şaşkınlıkla karşılayan Öz, ''Yorgundum. Herhangi bir talebim olmadı. Bu kararı beklemiyordum. Sürpriz oldu. Verilen kararlara saygılıyım. Kendimize daha çok vakit ayıracağız. Bir savcı gider bir savcı gelir'' dedi.

   

  CEMİL ÇİÇEK: SÜREÇ DEVAM EDER

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Öz'ün yerine getirilen savcıların da hukuki süreci yürüteceğini söyledi.

   

  KUZU: KİMİ UYGULAMALARIN ETKİSİ OLABİLİR

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün, yetkilerinin elinden alınmasını değerlendirirken, devam eden bir davada konuya hâkim olan bir savcının görev değişikliğinin davaya zarar vermediği sürece mesele olmadığını söyledi. Kuzu,“Çok büyük dosyalar bunlar. Binlerce sayfalık, deliler çok, son uygulamaların etkisi ile olmuş olabilir. Arkasında nasıl bir sebep var, arka planında ne var onu göremiyorum” dedi.

  HUKUKÇULAR NE DİYOR? 

  Hukukçu Bahri Öztürk: Öz'e yapılan görevlendirme terfidir. CMK'nın 250. maddesine göre görevlendirme yapmak demek oradaki görevle sınırlı olması demektir. Başsavcı Vekilliği'nin başka ağır yükümleri var. Bunların hepsinin yanında baktığı davayı devam ettirmesi de zordur. İstanbul gibi bir şehirde Başsavcı Vekilliği önemli ve ağır bir görevdir.

   

  Eski DGM savcısı Mete Göktürk: Başsavcı Vekiliğine atanmak bir terfi niteliğindedir. Bu görev, özel yetkili savcı olmaktan daha prestijlidir. Zekeriya Öz’ün özel yetkili mahkemede mi yoksa başka bir yerde mi görevlendirileceğini henüz bilmiyoruz. Özel Yetkili bir mahkemede olmuşsa “Ergenekon” soruşturmasına bakabilir.

   

  İŞTE HAKİM VE SAVCILARIN YENİ GÖREVLERİNİ GÖSTEREN HSYK'NIN TAM LİSTESİ 

   

  BİR  NUMARALI VEKİL FİKRET SEÇEN

   

   SAVCI ÖZ: SÜRPRİZ OLDU

   

  İŞTE ARTIK ÖZ'ÜN OLMAYAN SORUŞTURMALAR

   

  BDP'Lİ YILDIZ: SÜRECİ SULANDIRAN BİR GİRİŞİM

   

  CHP'Lİ MENGÜ: TERFİ DEĞİL, GÖREVDEN ALMA

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı