Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ergenekon savcıları hakkındaki dava ertelendi

  Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)
  15.02.2011 - 12:55 | Son Güncelleme:

  ERGENEKON davasında 11 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut’un soruşturmayı yürüten savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın’dan 30 bin lira manevi tazminat istemiyle açtığı dava ertelendi.

  Antalya 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde bugün 3’üncü duruşması yapılan davaya, davalı savcılar Zekeriye Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın katılmadı. Davacı Muammer Karabulut’un da katılmadığı duruşmada, sadece Karabulut’un avukatı Bayram Atasoy hazır bulundu.

  9 Şubat’ta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 6110 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 12’inci maddesine eklenen, "Kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk sebeplerine dayanılarak da olsa hakim veya savcı aleyhine tazminat davası açılamaz" bendi duruşmada gündeme geldi.

  Hakim Kadir Sarıcalar’ın bu maddeyi hatırlatarak davayı bitireceğini söylemesi üzerine Karabulut’un avukatı Bayram Atasoy, yasayı incelemediğini belirterek süre istedi. Bunun üzerine Hakim Sarıcalar, Avukat Atasoy’un yeni çıkan yasayı incelemesi için 20 gün süre vererek duruşmayı 22 Mart’a erteledi.

  Duruşma çıkışı açıklama yapan Bayram Atasoy, "Yasanın başına (Ergenekon savcıları ve hakimlerini kurtarma yasası) denilse daha doğru olurdu. Savcı duruşma salonunda anama sövse dava açamam. Yerinden kalkıp iki tokat atsa, bir tekme vursa, dava açamıyorum" dedi.

  TAZMİNAT DAVASI AÇMIŞTI

  Muammer Karabulut, 23 Ocak 2008 tarihinde Ergenekon savcılarının talimatıyla Antalya’da polis tarafından gözaltına alınmış, tutuklanmasına neden olan "Lobi çok gizli- Aralık 1999/ İstanbul" başlıklı dökümanın, aslında diğer sanıklardan Sevgi Erenol’a ait olduğunun ortaya çıkması üzerine de 11 ay sonra tahliye edilmişti. Karabulut, cezaevindeyken babasının cenazesine katılmak için izin verilmediğini, yargılama boyunca maddi ve manevi zarara uğradığını ileri sürerek Ergenekon savcıları Zekeriya Öz, M.Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın aleyhine toplam 30 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Dava dosyasına yazılı cevap gönderen savcılar, davanın zamanında açılmadığını iddia etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı