Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ergenekon’da tanık olarak dinlenecek

  Serpil KIRKESER / DHA
  18 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 2012 - 01:23

  Ergenekon davasının dünkü duruşmasında mahkeme heyeti, Alaattin Çakıcı’nın tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Duruşmada dinlenen yazar Zihni Çakır, “1 numara olarak tanıdığım kişi çok otoriterdi, gazeteye her geldiğinde eli öpülürdü” dedi.

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 68’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon davasının 206’ncı duruşması dün başladı.
  Duruşmada tanık olarak dinlenen gazeteci- yazar Zihni Çakır, 1996-1998 yıllarında davanın tutuksuz sanıklarından Taner Ünal ile Türkeli Gazetesi’nde birlikte çalıştığını söyledi. Ünal ile ortak ticaret işine de girdiğini anlatan Çakır, daha sonra aralarının ticari ilişkiler nedeniyle bozulduğunu anlattı. Çakır, şunları söyledi: “Ancak ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla benimle tekrar görüştü. Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma müdahale etmek için bir oluşum içinde olduklarını, sağ ve sol kesimin bir araya getirildiğini belirtti. Bu yapılanmada Veli Küçük, Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin ve Hikmet Çiçek’in de bulunduğunu anlattı. Yer almamı teklif etti. Gazetedeki ilişkilerini göz önünde bulundurarak bu yapının legal olmadığını düşündüğüm için kabul etmedim. Bugünkü tabloya bakınca kabul etmeyerek iyi yaptığımı düşünüyorum.”

  Televizyonda hiç görmedim

  İfadesinde bir numara diye bahsettiği kişinin kimliğine ilişkin sorular üzerine Çakır, “Ünal’ın çok saygı gösterdiği, bir numara diye hitap ettiği bir kişiydi. 60- 65 yaşlarında, 1.60- 1.65 boylarında, göçmen tipli, sarışın, yeşil gözlüydü. Çok otoriterdi. Telefon taşımaz, dinlenmeyen telefonlar kullanırdı. Televizyonlarda onu hiç görmedim. Telefon numarasını bize vermezdi. Esrarengiz, bir türlü çözemediğimiz bir adamdı. Gazeteye her geldiğinde eli öpülen biriydi. 28 Şubat döneminde gazeteye çok gelirdi. El yazısıyla hazırlanmış notlar getirir, bilgisayarda yazmamızı isterdi. Birçok kere bu notların o dönemki MGK kararları ile aynı olduğunu fark ettik” diye konuştu.

  2’nci Başkan Çevik Bir’di

  Çakır, kişinin fiziken sanıklardan Muzaffer Tekin’e benzediğini ancak Tekin olmadığını belirtti. Çakır, “Benim tanıdığım bir numaranın gerçek bir numara olduğunu düşünmüyorum. Lokal bir numaradır. NATO’nun oluşturduğu o tür bir yapılanmanın bir numarası daima Genelkurmay 2’nci Başkanı olmak zorundadır. O dönem 2’nci Başkan Çevik Bir’di” diye konuştu. Bu arada Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, Alaattin Çakıcı, Mehmet Özcan, Adil Timurtaş ve Yakup Kürşat Yılmaz’ın tanık olarak dinleneceğini belirtti. Buna göre, 26 Temmuz’da Çakıcı ve Özcan, 27 Temmuz’da da Timurtaş ile Yılmaz, tanık sıfatıyla dinlenecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı