Gündem Haberleri

  Ergenekon, belge ve Şemdinli ile YAŞ bugün başlıyor

  Uğur ERGANÖzgür EKŞİ / ANKARA
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın "Çok çok önemli" dediği Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) terfi, tayin ve emekliliğin görüşüleceği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) bugün başlayacak.

  Bu yılki YAŞ’ta, Ergenekon, ’İrticayla mücadele eylem planı belgesi’ ile Şemdinli’nin gündeme gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda, eylem planı belgesinin altında imzası olduğu ileri sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in dosyası YAŞ’ta görüşülecekti. Ancak tuğamiralliğe yükselmek için 3 yıldır terfi bekleyen Çiçek’in durumu Deniz Kuvvetleri’nin yapacağı bir son dakika değişikliğiyle bu yıl da değerlendirilmeyebilir.

  Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak olan YAŞ’ta 122 general ve amiralin durumu ele alınacak. YAŞ’a Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katılacak. Şûra üyeleri bugün öğlen Anıtkabir’i ziyaret edecek. 4 Ağustos Salı günü sona erecek YAŞ’ta alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

  Kara’da or’luk çekişmesi

  Kara Kuvvetleri’nde 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun emekliye ayrılacak. Kara’da boşalacak tek or’luk için, 8 korgeneral yarışacak.

  Bu korgeneraller arasında adları Şemdinli ile gündeme gelen Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Selahattin Uğurlu ile Diyarbakır’daki 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu bulunuyor. Kapsamlı incelemeler sonucu bu komutanlar hakkında işlem yapılmasına gerek duyulmamıştı. Kara’da bu yıl or’luk alanın komutanlık yolu da açılacak.

  2. başkan kim olacak

  Saygun’dan boşalacak 1’inci Ordu Komutanlığı’na Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın gelmesi bekleniyor. 2’nci başkanın ise orgeneralliğe terfi edecek korgenerallerden birinin veya Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Arslan Güner’in olabileceği belirtiliyor.

  2 komutan emekli

  Görevde 2 yıllarını dolduran Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral M. Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu emekliye ayrılacak. Teamüllere göre Ataç’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Babaoğlu’nun yerine de Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay’ın gelmesi bekleniyor.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, bu yıl YAŞ’ta yerlerini koruyacaklar. Teamüllere göre Koşaner, gelecek yıl Genelkurmay Başkanı olacak ve bu görevi 3 yıl yapacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı