Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Ergenekon bağlantısı bulamadık, ahlaka aykırılıktan soruşturun’

  Hürriyet Haber
  19 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 19 Kasım 2009 - 00:38

  Ergenekon ile bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle telefonları dinlenen 10 hakim ve savcı hakkında Adalet Bakanlığı’na gönderilen 20 Nisan tarihli fezlekede, “Bu konuda delil yok” denirken, yargı mensuplarının “ahlaka aykırı ilişki” kurduğu öne sürüldü.

  Ergenekon savcıları Ercan Şafak ve Fikret Seçen imzalı fezlekede, Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu dışındaki dokuz hakim-savcı hakkında, “Ergenekon terör örgütüyle bağlantıları bulunduğuna dair delil bulunamadığı” belirtildi, ancak “Kadınlarla ahlaka aykırı ilişkiler kurdukları” tespiti yapıldı. Eminağaoğlu’na, açıklamalarıyla soruşturmayı etkilediği suçlaması yöneltilen fezlekede, özetle şöyle denildi:
  Hakimlere 3 suçlama
  “Adı geçen diğer şahısların ise A) Avukat olan bazı kişilerle meslek kurallarına aykırı görüşmeler yaptıkları. B) Bazı bayanlarla ahlaka aykırı ilişkiler kurdukları. C) Hatır ve gönüle bakılarak muhataplarına yardım vaadinde bulundukları. Sözkonusu eylemleri görevi sırasında ve görevinden dolayı gerçekleştirdikleri kanaat ve sonucuna varılmıştır.”
  Bakanlık soruştursun
  Fezlekenin sonuç bölümde ise, adı geçen yargı mensuplarının tamamının “birinci sınıfa ayrıldığı” ve Eminağaoğlu dışındakilerin 250. madde kapsamındaki suçlardan birini işledikleri yolunda yeterli delil bulunamadığı; bu nedenle işlem yapılması için Adalet Bakanlığı’na gönderildiği kaydedildi. Bakanlık, Eminağaoğlu ve Kaçmaz hakkındaki dosyayı tamamlayıp ayırdı. Her ikisinin de meslekten ihraçları ve haklarında dava açılması için dosya hazırlandı. Diğer sekiz hakim-savcının soruşturması ise sürüyor.

  İşte fezlekedeki isimler

  Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu.
  Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz.
  Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan.
  Ankara Hakimi Mahmut Kaya.
  Bursa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Ünal.
  Uşak Başsavcısı Hamdi Ünal Karabeyoğlu.
  Eskişehir Vergi Mahkemesi üyesi Yılmaz Güven.
  Emekli Şişli Başsavcısı Mecit Ceylan.
  Emekli Bakırköy Savcısı Ali Çakır.
  İstanbul Savcısı Murat Yiğit.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı