Gündem Haberleri

  Ergene Nehri'ni kirleten fabrikalara para cezası

  A.A
  21.04.2009 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü, 2007-2009 döneminde Ergene Nehri'ni kirleten 20 fabrikaya, 934 bin 987 TL para cezası verdi.

  Edirne Çevre ve Orman Müdürü Abdullah Bülbül, Ergene Nehri'ndeki mevcut kirliliğin fabrikaların kimyasal atıklarından kaynaklandığını söyledi.

  Fabrikalardan nehre bırakılan atıkların canlı hayatı tehdit edecek boyutlara ulaştığını ifade eden Bülbül, şöyle dedi:

  “Daha önce nehirde var olan balık ve diğer canlı türleri, kirlilik nedeniyle yok oluyor. Ergene Nehri'nden alınan numunelerde, nehrin suyunun 4. sınıf nehir suyu özelliği taşıdığı tespit edildi. Bu kalitedeki suların, sulama amaçlı bile kullanılması söz konusu değildir. Zaten nehirde yaşayan kurbağa, kaplumbağa ve balık türleri de ölmektedir.”

  Ergene Nehri'ndeki mevcut kirliliğin, nehre deşarjı bulunmayan sanayi tesislerinin yoğunluğundan kaynaklandığını bildiren Bülbül, bazı sanayi tesislerinin arıtma ünitelerini düzenli çalıştırmadığını belirtti.

  Nehre yakın yerleşim yerlerinde evsel nitelikli atık suların herhangi bir arıtma işlemine tabi tutulmadan direk olarak nehre aktarıldığını ifade eden Bülbül, nehirdeki kirliliğin insan sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

  20 FABRİKAYA 934 BİN 987 TL CEZA KESİLDİ

  Abdullah Bülbül, Çevre Orman İl Müdürlüğü ekiplerince 2007, 2008 ve 2009 yılında İpsala, Uzunköprü ve Enez bölgelerinde gerçekleştirilen denetimler sırasında arıtma tesisleri bulunduğu halde çalıştırmayan 20 fabrikaya, 934 bin 987 TL ceza kesildiğini açıkladı.
  Bülbül, 2007 yılında 794, 2008 yılında ise 802 işletmenin denetlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

  “Ekiplerimiz tarafından bölgede yapılan rutin ve şok denetimler, önümüzdeki günlerde de devam edecek. Yaptığımız denetimlerde arıtma sistemi olmayan veya arıtma sistemini çalıştırmayan işletmeleri belirliyoruz. Çevreyi kirletenlere yasaların el verdiği ölçülerde yaptırım uyguluyoruz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı