ERZURUM HABERLERİ

Ergaz, yeni uygulama için devlet desteği istedi

DHA
11.10.2016 - 16:38Son Güncelleme :
DHA

 ERZURUM, (DHA)- Ergaz A.Ş. Genel Müdürü Abubekir Yağız, terör eylemlerinde yoğun olarak kullanılması üzerine tüp gazlara getirilen karekod uygulaması hakkında "Devlet desteği gereklidir" dedi.

Terör örgütleri tarafından el yapımlı patlayıcı yapımında kullanılan 12 kilogramlık tüplerin satış, dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesi amacıyla, tüplerde seri numarası, karekod bulundurulması zorunlu olacak. Dolumdan tüketime kadar tüm sürecin online olarak izlenebilmesi  için tüpü satın alan tüketicinin kimlik bilgileri alınacak. 
Alınan bu tedbirlerin terör eylemlerinin azalmasında etkili olacağına işaret eden Ergaz A.Ş. Genel Müdürü Abubekir Yağız, bu uygulamanın sektör açısından ciddi maliyet ve sıkıntılar meydana getireceğini bildirdi. Tüp gazın 1960 yılından bu yana hatamıza girdiğini, Türkiye'nin üçte birinin tüp gaz kullandığına dikkati çeken Abubekir Yağız, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile konuyu görüştüklerini belirtti. Konunun Türkiye'nin sorunu olduğuna vurgu yapan Abubekir Yağız, şunları söyledi:
"Karekod uygulaması sektörümüze ek maliyetler yansıtmaktadır, sıkıntılıyız. Sektörde rahatsızlık oluşturan 1449 sayılı TSE ve 6354 EPDK sayılı Kurul Kararı karekod uygulaması firmalara tebliğ edildi. Biz şirket olarak tüplerin terör amacına yönelik kullanılması asla kabul edilemez olarak görüyoruz. Bu tüplerin üst ve alt kalkanını keserek vanayı açarak içine patlayıcı yerleştirerek terör amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Sektörde 90 milyon civarında tüp vardır. Bunların takibi için çok büyük bütçe gerekir. Tüplere kimlik verilecek ve karekod uygulanan tüplerin kimlere verildiği, nerede olduğu, sisteme kayıtlı olacak, takip edilecek. Peki depolarda bulunan veya hurda olarak piyasada kayıt altına alınamayan tüplerin kontrolü nasıl yapılacak? Bu yeri belli olmayan tüplere nasıl ulaşılacak? Vatandaşın deposunda, balkonunda, bodrumundaki tüpleri kimler nasıl toplayacak? Biz firma olarak terör saldırılarına karşı, tedbir amaçlı alınan bu kararı destekliyoruz. Bu karekod uygulamasının sonuca etkisi ne derece sağlıklı olacak, işte işin bu kısmı düşündürücüdür. Asayiş konusunda devletimizin yanındayız. Ergaz A.Ş. olarak sektörde söz sahibi bir firmayız. Karekod uygulamasını hayata geçirdiğimizde şirketimize 3 milyon lira civarında bir ek bütçe yüklemektedir. Tam bu aşamada devlet desteği gerekiyor. Devlet bize diyebilmeli ki, 'uygulama gerçekleştirirken, size faizsiz 10 yıl içinde ödeyebileceğiniz kredi desteği sunuyoruz. Çünkü sektör olarak bizden kaynaklanan bir sorun değil, asayişi ilgilendiren terör sorunudur. 
 
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Ergaz, yeni uygulama için devlet desteği istedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2016 tarihinde saat 16 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ergaz, yeni uygulama için devlet desteği istedi haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ocak 2018, Cuma
 • İmsak
  05:43
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:19
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı