Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Erez için şimdi de İstanbul formülü

Oya BERBEROĞLU

Siyasete her an her şey olabilir... Bir saat bile gelişmeler için uzun sayılıyor. Kurt politikacılar öyle diyor. İşte yeni bir gelişme daha.

Yalım Erez'in şimdi de ANAP'tan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı gündeme getirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlığı, Doğru Yol Partisi'nden (DYP) milletvekilliği, bakanlık ve son tahlilde bağımsız milletvekilliği, Sanayi Bakanlığı. 56. Hükümeti kurmakla görevlendirilen milletvekili. Sonra eski Genel Başkanı Tansu Çiller'in çelmesiyle, Erez'i yola çıkaran ANAP ve DSP Liderlerinin çark etmesiyle hükümeti kuramama durumu. Arkasından siyasette ‘‘ahlaklı, dürüst kadro hareketi’’ne soyunma. Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez'le ilgili yakın geçmişteki gelişmeler bunlar. DTP'nin başına geçeceği ilan edilen Erez, iki gün önce de bundan vazgeçti. Tabii hemen kulislerde Yalım Erez ve arkadaşlarının ANAP'tan milletvekili adaylıkları konuşulmaya başlandı. ‘‘Az sonra’’ gelişmesi de Erez'in adının ANAP'tan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı üzerine oldu.

Erez tüm telefonlarını kapattığı için adaylık konusundaki tavrını öğrenemedim.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Fuat Miras ile İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, Erez'le yakın mesai yürütüyorlar. Yıldırım'ı hem kendisiyle ilgili hem Erez'le ilgili gelişmeler için aradım.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, İstanbul Belediye Başkan adaylığı için Mehmet Yıldırım üzerinde durduğunu duyuyordum. Bir taraftan Hayri Kozakçıoğlu, diğer taraftan Yıldırım'ı ikna etmeye çalıştığı kulağıma geliyordu. Yıldırım, Çiller'den teklif aldığını doğruladı, ancak bu dönem politikayı iş ve ailevi nedenler dolayısıyla düşünmediğini söyledi. Yıldırım'la sohbetimiz Yalım Bey'in siyasi geleceğine uzandı. Erez'in DTP'ye başlamadan veda ettiği günün gecesi konuşuyorduk.

Mehmet Bey, Erez'in ANAP'tan İstanbul Büyşükşehir Belediye Başkan adaylığının değerlendirildiğini söyledi. ANAP ve DSP arasında görüşmelerin olduğunu da. Mehmet Yıldırım'a göre İstanbul'da belediye başkanlığının Fazilet Partisi'nden alınabilmesi çok zor.

ANAP ve DSP'nin bir aday üzerinde ittifakıyla bunun aşılabileceği görüşünde. Erez'in bu bakımdan şansının olabileceğini savunuyor.

Dün gece için belirlenen program, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Yalım Erez ve Fuat Miras'ın bu adaylık konusunu değerlendirme toplantısı üzerineydi. Gelişmeleri göreceğiz...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ANAP adayları açısından bakıldığında, bir tarafta adaylığına kesin gözüyle bakan Ali Talip Özdemir var. Öte yanda dürüstlüğüyle, yaptığı işlerle ön plana çıkan, ancak ne hikmetse (!) ANAP yönetiminde fazla teveccüh görmeyen Saadettin Tantan duruyor. Şu dakikalarda da Yalım Erez'in adı geçiyor. İpi kim göğüsleyecek, şans kime gülecek acaba...

TÜSİAD'ın bütçesi ve sürpriz doğumgünü

HALİS ve Alev Komili çifti, TÜSİAD'ın yeni başkanını seçtiği gün, yakın dostları Burhan Karaçam için sürpriz doğum günü partisi yapmıştı.

Yarım asrı geride bırakan Karaçam, başka bir bahaneyle Komili'nin Kıbrıslı Yalısı'na çağrılmıştı. Kapıdan girdiğinde kendisini Burhan Karaçam maskeleriyle karşılayan dostlarını, arkadaşlarını görmenin şokunu yaşamıştı. Davetliler Karaçam'ın okul ve iş arkadaşlarından seçilmişti. TÜSİAD üyeleri çoğunluktaydı. Eski başkanlardan Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Muharrem Kayhan da vardı. Gecenin sürprizi, Güler Sabancı'nın Burhan Karaçam için yazdığı romantik şiirdi... Bir de Komili çiftinin Karaçam'a dalgıç kıyafeti hediyesi...

Bir ara TÜSİAD Genel Sekreter Haluk Tükel'le sohbet ediyorduk. Güler Hanım, TÜSİAD'ın muhasip üyeliği yaptığı günleri hatırladı: ‘‘Vallahi TÜSİAD'da 1 milyon dolarlık bütçeye imza attığım gün 'vay be' demiştim. Şimdi kimbilir rakamlar nerelere geldi? Ama Ömer Sabancı bu işi çok iyi bilir. İyi bir seçim.’’

TÜSİAD bütçesinin durumu da Türkiye bütçesinden fazla farklı değildi. Geçen yıl 3.6 milyon dolar olarak öngörülen bütçe 150 milyar liraya yakın açık vermişti. Bu yılki 4.7 milyon dolarlık bütçede denklik sağlamak için umutlar Ömer Sabancı'ya bağlandı anlaşılan. Ayrıca yeni Başkan Erkut Yücaoğlu denk bütçede ısrarlı, hedefi öyle koydu. Tasarruf çalışanlar üzerinden mi yapılacak bilemiyorum. Bu arada aklıma Türk-İş'in bütçesi takıldı. Geçen sene 840 milyar lira, denklik de sağlanmış. Bu yılki bütçe büyüklüğü ise 1.5 trilyon lira olarak ortaya konuldu. TÜSİAD ve Türk-İş'in bütçeleri hemen hemen birbirine yakın. Bakalım işçilerin örgütü mü sanayiciler mi denk bütçeyi başarabilecek.

Kumcuoğlu

DSP'yi seçti

İŞ dünyası bu seçimde de bürokrasiden transfer ettiği tecrübeli yöneticilerini siyasi partilere kaptıracağa benziyor. Örneğin Toprakbank'taki kariyerinden sonra Demirören Grubu'nda çalışmaya başlayan Ertuğrul Kumcuoğlu DSP'den milletvekili aday adayı oldu. Memleketi Aydın'dan.

Kumcuoğlu ile tanışıklığım Ankara'daki bürokrasi günlerine dayanır. Maliye müfettişi kökenli Kumcuoğlu başarılı bir müsteşarlık döneminin ardından KKTC Büyükelçiliği yaptı. İsmi MİT Müsteşarlığı için geçti, ama o özel kesimi tercih etti.

Neden siyaset sorusuna yanıt açık: ‘‘Rüzgára kapılanlardan değilim. Rüzgárın oluşmasına yardım edenlerden olmayı hep tercih ettim. İnsanlar yeni yüzler bekliyor. Zaten siyaseti iki yıldır düşünüyordum...’’

Peki neden DSP?

Kumcuoğlu, devlet anlayışına en uygun parti olarak DSP'yi görüyor. Biraz da Turizm Bakanı gazeteci arkadaşımız Ahmet Tan'ın gayreti etkili oldu anlaşılan.

Niğde TV

BURSA Milletvekili işadamı Cavit Çağlar'ın kurduğu NTV'yi geçenlerde Doğuş Holding aldı biliyorsunuz. Bu kanalla ilgili pazarlığın sürdüğü günlerde, Doğuş Holding'in patronu Ayhan Şahenk, gruptaki profesyonel yöneticilerini toplayıp, bilgilendirdi.

Toplantıda oğlu Ferit Şahenk de vardı. Ayhan Bey, yöneticilerine, ‘‘Hadi bakalım size bir de televizyon kanalı alıyoruz’’ dedi.

Yöneticiler, az çok tahmin etseler de, ‘‘Hangisi? Adı ne?’’ diye sordu. Ayhan Bey, ‘‘Kanalın adını açıklama görevini Ferit'e veriyorum. Feritciğim arkadaşlara açıklayıver’’ dedi.

Ferit Şahenk de biraz muzip dilinin altından baklayı çıkarıverdi:

‘‘Niğde TV.’’

Cavit Çağlar, NTV'nin adını kendi grubu ‘‘Nergis Holding'ten esinlenerek belirlemişti. Zaten kanal yayına girmeden önce zaman zaman, ‘‘Çağlar'ın televizyonu’’ da dense de, ‘‘Nergis TV’’ olarak biliniyordu.

Şimdiki Niğde esprisi de Şahens Ailesi'nin Niğdeli olmasından kaynaklanıyor...

Ben bu işi bilirim

GEÇEN hafta, DİSK Başkanı CHP'li Rıdvan Budak'ın, DSP'den milletvekili adayı olacağını yazmıştım. DSP Lideri Ecevit, Budak'ın adaylığını açıkladı. Budak, İstanbul, Bursa veya Adana'dan aday gösterilecek. Ancak o yazıda, CHP Lideri Baykal'ın çevresinin, ‘‘Budak'tan iyi politikacı olmaz’’ görüşüne yer vermiştim.

Rıdvan Bey alınmış. Telefonda, ‘‘İyi politikacı bu günde, kendi kulvarında 60 milletvekiline sahip bir partiye bütün ülke yönetimini teslim etmek oluyor herhalde! Halk kimin iyi politikacı olduğunu, olacağını bilir’’ diye serzenişte bulundu.

DSP'yi seçen başka bir isim de Hasan Kılavuz. Memleketi Tokat'tan aday adayı oldu. Vakıfbank eski Genel Müdürü Kılavuz, Tokat'tan aday gösterilirse, CHP'nin Maliye müfettişi kökenli adayı Süreyya Turgut'la yarışacak.Süzer Grubu'nun tepe yöneticisi Kılavuz, Tokat için yatırım amacıyla kolları sıvadı. Dardanel'in patronu Niyazi Önen'le, ABD'li şirketlerle yaptığı görüşmelerden memnun.X