Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nde eylem

  Haluk ATALAY/İSTANBUL,(DHA)
  13 Mayıs 2011 - 12:02Son Güncelleme : 13 Mayıs 2011 - 12:02

  İSTANBUL’daki gümrük müdürlüklerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 7 memurun yerine atama yapılmadığını, işlerin durma noktasına geldiğini ileri süren gümrük müşavirliği çalışanları ile TIR sürücüleri Erenköy Gümrük Müdürlüğü önünde iki gündür eylem yapıyor.

  Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa yaptığı ve 8 ay süren çalışmanın ardından, gümrüklerde, usulsüzlük ve hayali ihracat yaptıkları, naylon fatura düzenledikleri öne sürülen 7’si memur 60 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

  Gözaltına alınan bu kişilerin, naylon fatura ve hayali ihracat yolu ile devleti milyonlarca TL zarara uğrattığı iddia edildi. Soruşturmada ayrıca bazı gümrük görevlilerinin, hayali ihracat yapan çete elemanlarına ait boş konteynırları, malla doluymuş gibi gösterdikleri belirlendi.

  BEŞ İLDE EŞZAMANLI OPERASYON YAPILDI

  Teknik ve fiziki takibin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin İstanbul, Kocaeli, Artvin, Bursa ve İzmir’de eş zamanlı operasyon düzenlediği öğrenildi. Bu operasyonlarda, hayali ihracat ve naylon fatura yolsuzluğuna karıştığı öne sürülen 20 firmanın, Ambarlı Gümrüğü, Sabiha Gökçen Havalimanı Gümrük Kapısı ve Erenköy Gümrük Kapıları’ndan işlem yaptıkları ortaya çıktı.

  GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ ÇALIŞANLARI İLE ŞOFÖRLER AYAKLANDI

  Hafta başında gerçekleştirilen gözaltıların ardından Erenköy Gümrük Müdürlüğü’ndeki boş pozisyonlara atama yapılmaması, ihracat evraklarını zamanında tamamlayamayan Gümrük Müşavirliği çalışanları ile yaklaşık 200 TIR şoförünü ayaklandırdı.

  Erenköy Gümrük Müdürlüğü önünde, "İhracat yapmamız engellenemez", "Burası Erenköy buradan çıkış yok", "Başmüdür şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları atan grup, dün Bostancı - Dudullu Yolu’na çıkarak bir süre caddeyi taşıt trafiğine kapatmıştı. Erenköy Gümrük Müdürlüğü’nün İhracat Onay Servisi’ndeki memurların da gözaltına alındığını, ihracat yapan firmaların işlemlerinin de aksadığını anlatan Çağlar Uludağ, "Bir hafta önce 5 kişinin çalıştığı serviste şimdi 2 kişi var. Onlar da başka servislerden gönderilmiş. Hem işlem yapamıyorlar hem de soruşturmadan korktukları için evrak imzalamaktan korkuyorlar" dedi.

  Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Erenköy Gümrük Müdürlüğü’nün çevresinde güvenlik önlemi aldı. Çalışanların ve TIR sürücülerinin eyleminin, işlemler hızlandırılana kadar sürdürüleceği açıklandı.

  Erenköy Gümrük Müdürü Nihat Kınık, Gümrük Müsteşarlığı ve Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne gerekli yazıları yazdıklarını, personel atanmasını beklediklerini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı