« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Eren Derdiyok'un transferi dert oldu

Alman Bundesliga ekibi Bayer Leverkusen'le anlaştığı öne sürülen Eren Derdiyok'un transferi, kulübü Basel'e haber vermeden görüşmeler yaptığı için çıkmaza girdi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Basel yöneticileri, önce Leverkusen'li idarecilerle görüşüp FIFA'ya şikayettte bulunacaklarını açıkladılar.

İsviçre Milli Takımı'nın golcülerinden FC Basel'li Eren Derdiyok'a transfer teklifi yağmaya başladı. Başta Hertha Berlin ve Leverkusen olmak üzere Bundesliga ekiplerinden çok sayıda transfer teklifi alan Eren'in kulübü FC Basel'in izni olmadan Alman ekibi Leverkusen'li yöneticelerle masaya oturması sorun yarattı. FIFA kurallarına göre kulübünün haberi olmadan başka bir takımla transfer görüşmesi yapılmayacağını vurgulayan FC Basel'li yöneticiler futbolcuları Eren'le birlikte Bayer Leverkusen'e ateş püsküren açıklama yaptılar.

İKİ YIL DAHA SÖZLEŞMESİ VAR

2010 yılına kadar Basel'le sözleşmesi bulunduğuna dikkat çeken Basel'in Başkanı Bernhard Heusler, "Bize konuyla ilgili hiç bir bilgi verilmedi. Bu sportmentlik dışı bir hareket olduğu gibi FIFA yasalarına görede yasak. Kabullenemeyeceğimiz bir ihanet söz konusu var ortada" açıklamasını yaptı. FIFA yasalarının 18. maddesine göre, "Bir takım başka bir takımın sözleşmeli futbolcusunu transfer etmek isterse, futbolcuyla görüşmeden önce futbolcunun eski kulübünü haberdar etmesi şarttır. Yapılmadan anlaşma yapılırsa futbolcu ve kulüp cezalandırılır. Futbolcuda kamu oyuna görüştüğünü açıklarsa da cezalandırılır" kuralı bulunuyor.

EREN "GÖRÜŞTÜM" DEDİ

İsviçre'de Blick gazetesi Basel takımında forma giyen ve Galatasaray'ın da transfer listesinde olduğu iddia edilen Eren Derdiyok'un, Alman ekibi Bayer Leverkusen'e transfer olacağını öne sürdü. Almanya'nın ünlü spor dergisi Kicker'de çıkan habere göre Avrupa Şampiyonası'ında İsviçre formasıyla gösterdiği başarılı performansıyla pek çok takımın Eren'le ilgilendiği, bunlardan Bayer Leverkusen'li yöneticilerle görüştüğü ve anlaşmanın çok yakın olduğu belirtildi. 20 yaşındaki Eren, Bayer'li yönetcilerle konuştuğunu doğrulayıp, "Leverkusen menajeri Michael Reschke ile görüştüm. Kararımı ise henüz vermedim. İkinci kez birarya geleceğiz karırımı o zaman verebilirim" dedi.

TEKLİFLER ÇOĞALDI

Basel Teknik Direktörü Christian Gross'da, Eren Derdiyok'un çok iyi bir futbolcu olduğunu ve büyük bir kariyer yapacağına dikkat çekerek, kulüpte kalmasından yana olduğunu belirtti.

Eren'in, Galatasaray yanında Newcastle United, Arsenal London, Hertha Berlin, Alman 1. Ligi'ne bu yıl yeni çıkan 1899 Hoffenheim'da transfer listesinde yer aldığı öğrenildi. Sezon başında Trabzonspor'da 1.5 milyon Frank transfer teklifinde bulunduğu Eren'i Basel vermeyince, teklifini 3 milyon Frank'a yükseltmişti.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz