Dünya Haberleri

DÜNYA

  Erekat: İsrail iki devletli çözüm istemiyor

  Hürriyet Haber
  15 Kasım 2009 - 13:48Son Güncelleme : 15 Kasım 2009 - 13:48

  Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat, Filistinlilerin İsrail tarafının iki devletli bir çözüm aradığına inanmadıklarını söyledi.

  Erekat, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Filistinlilerin "İsrail'in zamanı boşa harcamasından artık bıktığını" belirterek, "Gerçekten iki devletli çözümü istediğinize inanmıyoruz" diye konuştu.

  İsrail'in işgal uygulamasını sürdürdüğünü ve müzakere masasına dönmeye hazır olmadığını söyleyen Erekat, İsrail'in yerleşimlere devam ettiğini, Batı Şeria'daki topraklarda inşaatları sürdürdüğünü ifade etti. "Bu durum böyle devam edemez. İki devletli bir çözüme ulaşmamız gerekir" diyen Erekat, böyle bir çözüme varılamaması halinde sorumlusunun İsrail olacağını vurguladı.

  Saib Erekat, dün bir Filistin gazetesinde yayımlanan açıklamalarında, iki taraf arasındaki görüşmelerin girdiği çıkmaz nedeniyle, tek taraflı olarak devlet ilanı için BM'ye başvurmayı düşündüklerini söylemişti.

  Erekat, bu konuya değinirken de Filistin Yönetiminin 1967 sınırları temelinde bir Filistin devletinin varlığının tanınması için BM Güvenlik Konseyine başvurmaya niyetli olduğunu tekrarladı. "Bunun amacı, Filistinlilerin yüreklerinde bir umudu yeşertmektir" diyen Erekat, 18 yıldan bu yana Filistinlilere hep barış için görüşmelerin sonucunu beklemelerini söylediklerini hatırlatarak, "18 yıl geçti, ama ortada bir şey yok" dedi.

  İsrail İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan Şas partisinden Eli Yişai de bugün toplanan İsrail kabinesinde, Erekat'ın tek taraflı devlet ilanına ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, "İsrail'in buna verilecek bir cevabı olduğu sürece, bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini" söyledi.

  Ulusal Alt Yapı Bakanı Uzi Landau ise muhtemel bağımsızlık ilanı girişimlerine daha sert bir cevap verdi ve "Bunun düşmanca bir niyet olduğunu, görüşmelerin başlaması için tüm çabaları boşa çıkarmaya yönelik bir hareket olduğunu düşünüyorum" dedi.

  ABBAS'TAN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ MESAJI

  Öte yandan, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 1988'de Cezayir'de toplanan sürgündeki Filistin parlamentosu niteliğindeki Filistin Ulusal Konseyinde Yaser Arafat tarafından ilan edilen bağımsızlık bildirgesinin yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, bağımsızlığın, halihazırda Filistin halkının yaşamı, faaliyetleri ve başarıları ile somutlaşmış bir gerçeklik olduğunu belirtti.

  Abbas, özgürlük, adalet ve barışa destek veren tüm ülkelerin ve uluslararası güçlerin Filistinlilerin mücadelesine de destek verdiğinin altını çizdi.

  Filistin lideri, dünya uluslarını Filistin halkına desteklerini artırarak işgalden kurtulmaları ve bağımsızlığına kavuşmaları için yardımcı olmaya da çağırdı. Abbas, Filistin halkının haklarının tanınmaması halinde, tüm bölgenin istikrar ve refaha kavuşamayacağını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı