Gündem Haberleri

  Erdoğan'la buluşacak Cumartesi Anneleri eylemde

  Selahattin GÜNDAY - Hasan YILDIRIM / İSTANBUL, (DHA)
  05.02.2011 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, saat 17.00'de çocukları kaybolan 'Cumartesi Anneleri'ni Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nde kabul edecek.

  "Cumartesi Anneleri" olarak bilinen kayıp yakınları Galatasaray Meydanı’nda 306’ıncı oturma eylemlerini yaptılar. Bu akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan kayıp yakınları yine buluştular. Yaklaşık 100 kişilik grup kayıp olan yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Kayıp yakınlarının ve faili meçhul cinayetlerin hesabının sorulmasını isteyen Cumartesi anneleri bir süre oturma eylemi yaptı.

  'İNSAN CESETLERİ ÇIKIYOR SUSUYORLAR'

  Kayıp yakınları adına, 1995 yılında kaybolan Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak basın açıklamasını okudu. Geçtiğimiz Ocak ayında ise Bitlis’in Mutki ilçesinde yapılan kazılarda 20 kişilik toplu mezar çıktığını hatırlatan Ocak, "Geçmişte olduğu gibi bugünde toplu mezarlar karşısında yönetenler suskun her konuda söyleyecek sözü olan Genelkurmay kendi çöplüğünden çıkarılan insan cesetleri karşısında susuyor. Orada insanlar çöplüğe gömülürken Ergenekon savcısı Zekeriya Öz susuyor. Kafası kesilmiş bedenlerin çöplükten çıkması karşısında bu ülkenin Başbakanı olarak susmak bu suça iştirak etmektir” dedi.

  'KARDEŞİM İÇİN MUTKİ KAZILARINA İLİŞKİN KAN VERDİM'

  Mutki’deki mezardan çıkan cesetlerden birinin 2000 yılında kaybedilen kardeşi Gülavi Eren’e (20) ait olduğunu düşünen ağabey Mehmet Eren, ''Kardeşim askere gidecekti, gözaltında kaybedildi. O cesetlerden birinin ona ait olduğuna eminim bununla ilgili geçtiğimiz hafta test yapılması için kan verdim. Halen sonucu bekliyorum” diye konuştu.

  'BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTEYECEĞİZ'

  Gazetecilere açıklamalarda bulunan kayıp yakınları da, ’Başbakan Erdoğan’dan kayıp yakınları için yardım isteyeceklerini ve hakikat komisyonunun kurulmasını talep edeceklerini’ belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı