Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan'ın eleştirdiği Twitter'dan yanıt

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  27 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 27 Haziran 2013 - 13:12

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi olayları sonrası “Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada” diyerek eleştirdiği Twitter'in CEO'su Dick Costolo, Türkiye'deki kullanıcıların attığı tweet'ler ve kurumsal politikaları hakkında açıklamalarda bulundu. Costolo, ''Bu açık halk platformuna sahip olmanın güzelliği, etrafınızdaki herkesin ne düşündüğünüzü görmesini, duymasını sağlaması. Biz orada olanları editörlük sürecinden geçirmiyoruz'' dedi.

  Washington’daki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde, “Sosyal medya çağında bir kasaba meydanı” başlıklı bir konuşma yapan şirketin CEO’su Dick Costolo, Twitter’ın nasıl işlediğini anlattı.

  YORUMLARDAN HABERİM VAR

  Panelin soru-cevap kısmında, Başbakan’ın Twitter konusundaki yorumları hatırlatılarak yöneltilen bir soruyu yanıtlandıran Costolo şunları söyledi: “Erdoğan’ın yorumlarından haberim var. Açıkçası, orada (Türkiye) olanları da izliyor ve gözlemliyorum. Bu açık halk platformuna sahip olmanın güzelliği, etrafınızdaki herkesin ne düşündüğünüzü görmesini, duymasını sağlıyor. Bu bir kasaba meydanı. Ve neyse o. Biz orada olanları editörlük sürecinden geçirmiyoruz. ‘Eğer senin görüşün böyleyse bunun için platformumuzu kullanamazsın’ demiyoruz. İnandıklarını söylemek için platformumuzu kullanabilirsin. Türkiye’de ve diğer yerlerde Türkiye’deki olayları izleyen insanlar da platformu bunun için kullanıyorlar. Platformun kendisinin bu şeylerde bir perspektifi yok. İnsanların kullanıp kendi perspektiflerine sahip olmaları için bir araç.”

  Erdoğanın eleştirdiği Twitterdan yanıt Facebook'tan ilk açıklama

  TWITTER’IN BÜYÜLEYİCİ YANI

  Costolo, Türkiye’deki bazı Twitter kullanıcılarının yazdıkları mesajlar nedeniyle gözaltına alındıkları hatırlatılıp, bu konuda Türk yetkililerin Twitter’dan resmi bir bilgi talebi olup olmadığı sorulması üzerine ise şöyle konuştu: “Twitter konusunda büyüleyici olan şeylerden biri de, politik konuşma için özellikle yardımcı bir platform. Çünkü kendi kimliğinizle kaydolabilirsiniz. Tunus’ta protestoculardan biri şimdi yeni hükümetin İçişleri Bakanı. Telefon numarası, posta adresi gibi şeyler de sormuyoruz. Politik konuşma yapabilmek için harika bir platform. Ancak öbür taraftan açık olmak gerekirse bu, insanlara tanınmış kişilerin için sahte hesaplar da açmasına da izin veriyor.”

  BAŞ BELASI DEDİ

  Costolo, Twitter’dan Türkiye’nin herhangi bir resmi bilgi talebi olup olmadığına ise açıklık getirmedi. Şirketin basın sözcüleri de bu konudaki sorularımızı yanıtsız bıraktı. Erdoğan, 31 Mayıs’ta olayların şiddetlenmesi üzerine 2 Haziran’da çıktığı bir televizyon programında “Şu anda Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada. Sosyal medya denilen şey aslında şu anda toplumların baş belasıdır” demişti. Başta İzmir, bazı illerde de olayların organize edilmesine attıkları mesajlarla yardım ettikleri iddia edilen bazı Twitter kullanıcıları polis tarafından gözaltına alınmıştı.

  Erdoğanın eleştirdiği Twitterdan yanıt 'TWITTER DENİLEN BİR BELA VAR'

  TWITTER BİZİ GERİ ÇEVİRDİ

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı