Gündem Haberleri

  Erdoğan'ın Asena'sı

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  DYP'deki ‘ülkücü’ kanadın önde gelen ismi Meral Akşener, dün partisinden istifa ederek, Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni oluşumuna katıldı.

  Abdullah Gül ve Abdüllatif Şener'le basın toplantısı düzenleyen Akşener, ‘‘Erdoğan ailece görüştüğüm dostum. Herkesi kucaklayacağız’’ dedi.

  Milli Görüş hareketinden koparak kendi partisini kurmaya hazırlanan Tayyip Erdoğan, siyasi yasağıyla ilgili tartışmalara rağmen transfer operasyonuna başladı. Erdoğan için ‘‘Ailece görüştüğüm eski dostum’’ diyen DYP'li Meral Akşener, dün partisinden istifa ederek Erdoğan'ın yeni oluşumuna katıldı.

  DYP içindeki ‘ülkücü’ kanadın en önde gelenleri arasında yer alan Akşener'in katılımının, Turgut Özal'ın ANAP'ındaki gibi 4 eğilimi birleştirmeyi hedefleyen Erdoğan'ın partisindeki ‘milliyetçi ayağı’ oluşturduğu yorumlarına neden oldu. Akşener'in Erdoğan'ın hareketine katılması dün Abdullah Gül'ün bürosunda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Gül ve Abdüllatif Şener'le basın toplantısı düzenleyen Akşener, yeni harekete katılma gerekçesini, ‘‘Tarihi milletle, milleti devlet ve kurumlarıyla barıştıracak; sözü ile eylemi, yüreği ile dili bir, herkesi kucaklayacak büyük bir oluşum içinde bulunma isteğine’’ dayandırdı. Akşener, Erdoğan'ın yasağı ile ilgili tartışmaların yeni oluşumda liderlik sorunu yaratmayacağını da savunarak, ‘‘Günümüzün yükselen değeri tek kişiye bağlı yönetim anlayışı değil, ortak akla ve takım ruhuna dayalı bir liderlik anlayışıdır’’ dedi.

  TÜRKİYE'Yİ KUCAKLAYACAĞIZ

  Akşener, katıldığı bu oluşumun mimarlarının, daha önce üç partide de laikliğe aykırılık iddiasıyla kapatılmış kişilerden oluşmasının gelecek için kendisi açısından bir endişe oluşturup oluşturmadığı sorusuna da, şu yanıtı verdi:

  ‘‘Öyle bir endişe taşımıyorum. Bu yeni oluşum bütün Türkiye'yi kucaklayacak bir yapı olacaktır. Bizler ülkedeki gerginliğin ortadan kaldırılmasında rol oynayıp katkıda bulunacağız. Dini, manevi değerler milletin ortak değerleridir. Bu değerler gibi demokrasi ve liberallik de tek partinin uhdesinde yer alabilecek kavramlar değildir. Bütün partiler bu değerleri savunmaktadır. Milletin omurgasını oluşturan bu kavramlar elbette bu yeni oluşumda da olacaktır ama bu kavramların istismarı sözkonusu olmayacaktır. Bugün odaklanıp öne çıkarılması gereken kavram yoksullukla mücadeledir.’’

  GÜL: DÜRÜST İSİM

  Abdullah Gül de, ‘‘Dürüstlük, açıklık ve mertliğiyle ismi öne çıkan ve doğru bildiğini söyleyen bir politikacı’’ diyerek Akşener'i övdü. Gül, yeni partinin ne zaman kurulacağı sorularına, ‘‘Bizi izlemeye devam edin’’ yanıtını verdi. Akşener de bir soru üzerine Erdoğan'la görüştüğünü belirtti, ‘‘Erdoğan eski dostumdur, ailece de görüşürüz. Şimdi de görüştüm. Ancak siyasi anlamda görüşmelerimiz yeni değildir’’ dedi.

  Önümüzdeki günlerde de MHP'li Sadık Yakut ile ANAP'lı Ertuğrul Yalçınbayır'ın harekete katılacağı öne sürüldü.

  Telekulakçı Akşener

  MERAL Akşener Bir dönem DYP Lideri Tansu Çiller'in sağ kolu ve en güvendiği isimdi. 1995 seçimlerinde, ismini milletvekili listesinin üst sıralarına bizzat Özer Çiller koydurdu ve İstanbul Milletvekili seçildi. Seçilmeden önce Çiller'in kurduğu Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfı Başkanı'ydı.

  DYP Genel Başkan Yardımcılığı döneminde medyaya tehdit savurduğu için yargı önüne çıktı. Çiller Ailesi'ne toz kondurmadı, bu yüzden DYP'de adı ‘Ailenin tetikçisi’ne çıktı. Susurluk skandalının ardından Mehmet Ağar'ın istifası üzerine Çiller, Akşener'i Türkiye'nin ‘İlk kadın İçişleri Bakanı’ yaptı. Refahyol'un gerilimli günlerinde askerlerle doğrudan çatışmaya girdi ve basın toplantılarında generalleri ağır bir üslupla eleştirdi. ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tahkir ve tezyif' nedeniyle soruşturma açıldı.

  EMNİYET'İ BASTI

  Görevden alınmasına rağmen makamını terketmeyen Emniyet eski Genel Müdürü Alaattin Yüksel'in makam odasını sabaha karşı yeni Genel Müdür Kemal Çelik'le bastı. ‘Köstebek’ olarak hatırlanan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ajan yerleştirerek bilgi sızdırdığı gerekçesiyle yargılanan Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanvekili Bülent Orakoğlu'nu Çiller'in emriyle göreve getirdi.

  TELEFON KAYITLARI

  Refahyol'un yıkılmasından sonra da Çiller Ailesi'ni terk etmedi. Hürriyet Gazetesi yöneticilerinin telefon konuşmalarının kayıtlı olduğu bazı kasetleri kamuoyuna açıkladığı için milyarlarca liralık tazminat ödemeye mahkûm edildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde DYP'nin oy oranının yüzde 12'ye düşmesi üzerine Çiller'in çekilmesini isteyen çevrelere diklendi ve gazetecilere, ‘‘Oligarşi istiyor diye kelle vermeyiz’’ dedi.

  YOLLAR AYRILDI

  Bir süre sonra Çiller'le yollarını ayırdı. Parti içi muhalefet cephesine geçerek, Çiller'i devirmeye çalıştı. Hürriyet Gazetesi'ndeki bir röportajında, ‘‘Çiller burjuva kızı’’ diyerek, eski lideriyle köprüleri attı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı