Gündem Haberleri

  Erdoğan'dan 'tek tip askerlik' açıklaması

  Hürriyet Haber
  11.10.2010 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye yapacağı 1 günlük ziyaret öncesinde havalimanında düzenlediği basın toplantısında 'tek tip askerlikle' ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Başbakan Erdoğan gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

  Türkiye ve Suriye bölgede barış ve istikrarın sağlanması konusunda kilit iki ülke konumunda.

  Terörle mücadelede gerek yurtiçi gerek yurtdışı bütün bu etki alanlarını masaya yatırıyoruz.

  İlgili birimler ülke içinde ve ülke dışında, diplomatik ilişkiler içinde terör örgütüne verilen destekleria azaltma girişimlerimizi sürüyor.

  Sayın Merkel’le de bunları görüşme imkanımız oldu. Ellerinden geleni yaptıklarını yapacaklarını söylediler.

  Suriye’nin bu konudaki kararlılığı ise devam ediyor.

   

  HSYK İSTİFALARI

  HSYK ile ilgili konu bizimle ilgili bir konu değil. Kendi çerçevesi içinde o süreç işleri. Süresi dolanlar süresi dolduğunda zaten ayrılır. Yerlerine gelecek olanlar da yeni anayasa paketinde belirlenmiştir.

  Açıklanmamış bir şey üzerinde benim konuşmam doğru değildir. Atamalar noktasına kimin nereye nasıl atandığı polemiğine girmeye gerek yok çünkü o konuda muhatabımız değiller.

   

  IRAK’TAKİ HÜKÜMET KRİZİ

  Bu Irak halkının iç. Sorunudur. Bizden bir talep olursa sadece yardımcı olmaya çalışırız. Oraya bizden bir müdahale olması söz konusu olamaz.

  7 ay oldu seçim yapılalı. Belirsizliğinde devam etmesi Irak halkı olduğu kadar çevre ülkeleri de rahatsız etmektedir. Oradaki bu sıkıntının giderilemeyişi bizi de üzmektedir. Irak’taki mevcut siyasi liderlerle hep sıkı ilişkimiz olmuştur.

  Arzumuz Irak’ta bir milli mutabakat hükümeti kurulmasıdır.

   

  CHP’NİN BAŞVURUSU

  Şu anda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Sayın Hicabi Dursun Anayasa Mahkemesi’nin yeni üyesi seçildi. Hayırlı olsun.

   

  BEDELLİ ASKERLİK

  Benim bedelli askerlik konusunda ne bir taahhüdüm olmuştur, pişmemiş aşa kimse su katmasın. Ortada bir pişmiş aş varsa onu paylaşırız.

  İşin teknik boyutu Genelkurmay’a aittir. Böyle bir taahhüdüm olmadığı halde varmış gibi gösterilmesi beni üzeri.

  İsmi verilmeden yapılan haberler artık bir kalıp haline geldi. Bunlar doğru değil.

   

  TEK TİP ASKERLİK

  Başbakan Erdoğan bir gazetecinin ''Tek tip askerlikle ilgili ben sizin şahsi görüşürünüzü soruyorum. Siz üniversite mezunu olan ve olmayanların eşit sürede askerlik yapmasını adaletsizlik olarak değerlendiriyor musunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

  Siz benden spekülatörlük yapmamı bekliyorsunuz ama yapmayacağım. Silahlı kuvvetler çalışmasını bitirmek üzere. Önümüzdeki hafta bir brifing alacağım. Ondan sonra ne yapabileceğimize karar vereceğiz. Adalet çizgisi içinde bir düzenleme yapılmalı.

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı