Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Erdoğan'dan 'tek tip askerlik' açıklaması

  11 Ekim 2010 - 11:59Son Güncelleme : 11 Ekim 2010 - 14:51

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye yapacağı 1 günlük ziyaret öncesinde havalimanında düzenlediği basın toplantısında 'tek tip askerlikle' ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Başbakan Erdoğan gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

  Türkiye ve Suriye bölgede barış ve istikrarın sağlanması konusunda kilit iki ülke konumunda.

  Terörle mücadelede gerek yurtiçi gerek yurtdışı bütün bu etki alanlarını masaya yatırıyoruz.

  İlgili birimler ülke içinde ve ülke dışında, diplomatik ilişkiler içinde terör örgütüne verilen destekleria azaltma girişimlerimizi sürüyor.

  Sayın Merkel’le de bunları görüşme imkanımız oldu. Ellerinden geleni yaptıklarını yapacaklarını söylediler.

  Suriye’nin bu konudaki kararlılığı ise devam ediyor.

   

  HSYK İSTİFALARI

  HSYK ile ilgili konu bizimle ilgili bir konu değil. Kendi çerçevesi içinde o süreç işleri. Süresi dolanlar süresi dolduğunda zaten ayrılır. Yerlerine gelecek olanlar da yeni anayasa paketinde belirlenmiştir.

  Açıklanmamış bir şey üzerinde benim konuşmam doğru değildir. Atamalar noktasına kimin nereye nasıl atandığı polemiğine girmeye gerek yok çünkü o konuda muhatabımız değiller.

   

  IRAK’TAKİ HÜKÜMET KRİZİ

  Bu Irak halkının iç. Sorunudur. Bizden bir talep olursa sadece yardımcı olmaya çalışırız. Oraya bizden bir müdahale olması söz konusu olamaz.

  7 ay oldu seçim yapılalı. Belirsizliğinde devam etmesi Irak halkı olduğu kadar çevre ülkeleri de rahatsız etmektedir. Oradaki bu sıkıntının giderilemeyişi bizi de üzmektedir. Irak’taki mevcut siyasi liderlerle hep sıkı ilişkimiz olmuştur.

  Arzumuz Irak’ta bir milli mutabakat hükümeti kurulmasıdır.

   

  CHP’NİN BAŞVURUSU

  Şu anda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Sayın Hicabi Dursun Anayasa Mahkemesi’nin yeni üyesi seçildi. Hayırlı olsun.

   

  BEDELLİ ASKERLİK

  Benim bedelli askerlik konusunda ne bir taahhüdüm olmuştur, pişmemiş aşa kimse su katmasın. Ortada bir pişmiş aş varsa onu paylaşırız.

  İşin teknik boyutu Genelkurmay’a aittir. Böyle bir taahhüdüm olmadığı halde varmış gibi gösterilmesi beni üzeri.

  İsmi verilmeden yapılan haberler artık bir kalıp haline geldi. Bunlar doğru değil.

   

  TEK TİP ASKERLİK

  Başbakan Erdoğan bir gazetecinin ''Tek tip askerlikle ilgili ben sizin şahsi görüşürünüzü soruyorum. Siz üniversite mezunu olan ve olmayanların eşit sürede askerlik yapmasını adaletsizlik olarak değerlendiriyor musunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

  Siz benden spekülatörlük yapmamı bekliyorsunuz ama yapmayacağım. Silahlı kuvvetler çalışmasını bitirmek üzere. Önümüzdeki hafta bir brifing alacağım. Ondan sonra ne yapabileceğimize karar vereceğiz. Adalet çizgisi içinde bir düzenleme yapılmalı.

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 57 Yorum }
  • alp mete 11.10.2010 17:41:42
   herşey tek tip oluyor, bari askerlik tek tip olmasın...
  • ahmet Biber 11.10.2010 14:54:20
   Nasıl memurlukta ve birçok iş alanında eğitimin önemi varsa askerlikte de eğitimin önemi olmalıdır. tabiiki herkes kendisi için okur ancak eğitim farkı askerlikte de kötü sonuçlara yol açar.
  • Seyfi Tuncer 11.10.2010 14:48:41
   2-MADEM EŞİTLİK VAR, O ZAMAN BİR DÜŞÜNÜN: DİYELİM Kİ SAVAŞ VAR VE SAVAŞTA PEK ÇOK SUBAYIMIZ ŞEHİT DÜŞTÜ (ALLAH KORUSUN) VE BİRLİKLERİ SEVKEDECEK ASKERLERE İHTİYACIMIZ VAR. BÖYLE BİR DURUMDA GENELKURMAY İLKOKUL MEZUNLARINI MI GÖREVLENDİRİRDİ YOKSA HESAP KİTAP BİLEN YÜKSEK ÖĞRENİM MEZUNLARINI MI?
  • Seyfi Tuncer 11.10.2010 14:42:23
   SAYIN BAŞBAKAN BU KONUYU DAHA FAZLA SÜRÜNCEMEDE BIRAKMAMALIDIR. YAKIN VADEDE ASKERLİK 4 VE 12 AY OLARAK KISALTILIP, BEDELLİ ÇIKARILMALI, ORTA VADEDE DE PROFESYONEL ORDUYA GEÇİLMELİDİR. BİR DE, AYRICALIĞA KARŞIYSAK ÖNCE ORDUNUN AYRICAKLIKLARINDAN BAŞLAYALIM. ONLAR NİYE BU KADAR AYRICALIĞA SAHİP???
  • Atam İzindeyiz 11.10.2010 14:42:03
   BİNLERCE GENCİ VE AİLELERİNİ İLGİLENDİREN OLAYLARLA İLGİLİ YAPTIĞINIZ ŞEYLERE BAK!!!HEPSİ TAMAMEN SİYASET VE GÖZ BOYAMA!!AYIPTIR..GÜNAHTIR...AMA İNSANLARIN KARNI TOK BU İŞLERE...HESAP ZAMANI GELİNCE HERKES VERECEK HESABI NEYSE...
  • metin bilir 11.10.2010 14:40:54
   konu vatan hizmeti olunca herkes eşit olmalı.üniversite mezunu olanların diğerlerinden ne farkı var ki.köylerinde okul olmayıp okuma ve yazmayı bile öğrenemeyen çocukların suçu ne.bu çocuklar karınlarını zor doyururken üniversiteye nasıl gitsinler.bedelliye hayır...
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharrotalarisonbaharcesur ve güzelcesur ve güzel 6. bölüm fragmanı