Dünya Haberleri

  Erdoğan'dan Şam'a 'Lübnan' ziyareti

  Hürriyet Haber
  16.01.2011 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan’ın yarın Şam’a gideceğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Katar Emiri'yle görüşecek.

  GAP'TAN SONRA BU KEZ ATA ARIZA YAPTI

  Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr

  Türkiye Lübnan için devrede. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yarın Şam’a gidiyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Bağdat’tayız. Türk heyeti bir temastan diğerine giderken akıllar ise Lübnan’daki krizde. Krizin çözümü için daha önce Lübnan Başbakanı Hariri’yi ağırlayan Türkiye, bu kez uluslararası konferans için bizzat harekete geçti. 

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarın sürpriz bir ziyaret için Şam’a gidiyor. Üstelik Erdoğan yalnız da olmayacak. Şam’da kendisine, Katar Emiri de eşlik edecek. İki lider Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Lübnan krizini ele alacaklar. Amaç bir uluslararası konferans toplayıp Lübnan’da hükümetin yeniden kurulmasını sağlamak.

   

  Suriye bu açıdan kritik öneme sahip. Çünkü Suudi Arabistan’ın Hariri ve ekibiyle yakın ilişkisi var. Lübnan’daki diğer önemli siyasi aktörler Hizbullah ve Emel gruplarının üzerinde ise Suriye’nin etkisi büyük. Dolayısıyla tüm kesimlerin temsil edildiği bir hükümetin kurulması için Suriye’nin desteği şart. Başbakan, Katar Emiri ile birlikte ortak bir ikna turuyla Beşar Esad’ı sürece dahil etmeye çalışacak.

  Biz de Davutoğlu ile birlikte Bağdat’tan Şam’a geçerek, bu kritik trafiği yerinde izleyeceğiz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı