Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan'dan önemli açıklamalar

  Murat VAROL / DHA
  26.07.2012 - 15:20 | Son Güncelleme: 26.07.2012 - 16:41

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2012 Olimpiyatları açılış törenine katılmak üzere Londra’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

  Başbakan Erdoğan, "PKK ve PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da almak suretiyle bir adım atmaya kalksalar dahi bu konuda bizim müsame ile bakmamız veya bunu seyretmemiz mümkün değil. PKK-PYD dayanışmasının ortaya koymuş olduğu hayali haritalara göre buna eyvallah etmeyiz" dedi.

  Kuzey Suriye’de terör örgütünün kamplaşmasına ve bunun ülkemiz için tehdit unsuru olmasına müsaade etmenin söz konusu olamayacağını belirten Başbakan Erdoğan, "Bunu dün yaptığımız programda da ifade ettim. PKK ve PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da almak suretiyle bir adım atmaya kalksalar dahi bu konuda bizim bu ise müsame ile bakmamız veya bunu seyretmemiz mümkün değil. Konuyla ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. En geç Çarşamba günü Dışişleri Bakanıma da verdiğim talimatla Kuzey Irak’a gidip oradaki yerel yönetimin iradecileriyle bu konuları paylaşıp ve bu konudaki hassasiyetimiz, kararlılığımız kendilerine de iletilecektir. Bundan sonra böyle bir sorumluluğun bizden çıktığını bilmelerini istiyoruz" diye konuştu.

  Şu anda Suriye Ulusal Konseyi’nin bulunduğunu ve bunun başında da Kürt bir kardeşlerinin bulunduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Suriye Kürt Ulusal Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Biz Suriye’de bir defa ne toprak bütünlüğünün parçalanmasını ne de orada yarın mezhepsel bir çatışma sürecinin başlamasını ve etnik bir çatışma sürecinin başlamasını istemiyoruz. Kaldı ki Kuzey Suriye sadece Kürt kardeşlerimizden oluşan değil, Türk’ü de var Arap’ı da var. Bunlardan oluşan bir bölgedir. Ama bizi asla tahrike kimse yönelmesin. Tahrik oyununa gelmeyiz ama atılması gereken bir adım olursa terör örgütüne karşı bu adımı da kesinlikle atarız. Bunu burada açık ve net söylemek durumundayım" dedi.

  Başbakan Erdoğan, "Dışişleri Bakanımızın oraya göndermemizin sebebi ’Bakın bu noktada size karşı güven duygularımız zedelenmesin. Güvenimiz var. Ama buruda yanlış adımların atılmasına sizler de vesile olmayın.’ Tam aksine bir dayanışma içinde buradaki yanlışı düzeltelim . Bu yanlışı düzeltme de adımı beraber atalım. Ama aksi takdirde burada şu anda kendilerine göre Kuzey Irak’taki PKK-PYD dayanışmasının ortaya koymuş olduğu hayali haritalara göre buna eyvallah etmeyiz" diye konuştu

   

   

   

   

   

   

   

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şu mesajları verdi:

  Kuzey Suriye’de bir terör örgütünün kamplaşmasına ve tehdit unsur olmasına müsaade etmemiz söz konusu olmaz. PKK-PYD dayanışması bir adım atmaya dahi kalksa bizim bu işe müsamaha ile bakmamız mümkün değil.

  Konu ile ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. TSK ve gerekse konuyla ilgili birimler çalışmalarını sürdürüyor. Çarşamba günü Dışişleri Bakanım Kuzey Irak’a gidip oradaki yerel yöneticilerle bu konuyu paylaşıp kararlılığını iletecek. Suriye Kürt Ulusal Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır.

  Suriye’de ne toprak bütünlüğünün parçalanmasını ne de etnik bir çatışma olmasını istemiyoruz. Tahrik oyununa gelmeyiz. Atılacak adım varsa terör örgütüne karşı kesinlikle atarız

  HAYALİ HARİTALARA EYVALLAH ETMEYİZ

  Aksi takdirde kendilerine göre PKK-PYD dayanışmasının ortaya koyduğu hayali haritalara göre eyvallah etmeyiz.

  HALİD MEŞAL’LE GÖRÜŞMESİ

  Meşal’le gerçekten Suriye’yi iyi bilen bir insan olması yanında Filistin sorununu da aynı şekilde konuşmak durumundayız. Gazze ve Filistin’in sorunları bizim de sorunlarımız. Suriye’deki gelişmeler öncelik arz etmeye başladı. Bunun için yoğun bir diplomasi trafiğini sürdürüyoruz.Kanaat önderlerini davet ediyoruz ya da özel temsilcilerimizi gönderiyoruz

  SINIRDA TAMPON BÖLGE KURMA ALTERNATİFİ

  Güvenli bölge, tampon bölge, kamplar hepsi alternatifler arasında. Sürece göre de bunlar değerlendirilir. İlgili birimler sürekli bu konunun üzerinde. Atılması gereken adımlar vakti geldiği anda alınacaktır.

  ESAD GİDİCİ

  Süreci üç dilimde değerlendirebiliriz:
  1 – Suriye’de Arap baharı diye tabir edilen öncesi dönem
  2 – Bu süreç
  3 – Beşar’dan sonraki süreç
  Birinci dilimde Türkiye olarak kardeşlik bağlarımızın güçlü olduğu Suriye ve Beşar’la ilişkilerimizin ne denli ileride olduğu biliniyor. Arap baharı sürecinde kendilerine yaptığımız uyarılar kale alınmadı ve arzu edilmeyen süreçler başladı. On binlerce kardeşimiz öldürülmüş vaziyette. 200 bini aşkın göç var. Güvenlik noktasına varıncaya kadar hakimiyetini kaybetmeye başlayan bir rejim var. Suriye’de Esad ve çevresindekiler gidicidir. Bu yeni dönemde ne olacak sorularına bazı ülkeler oyalama taktiğine gidiyor. Ben diyorum ki halkın dediği olacak.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı