Dünya Haberleri

  Erdoğan'dan İsrail'e sert uyarı

  hurriyet.com.tr
  10.12.2009 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in üçüncü bir ülkeye saldırı amacıyla Türk hava sahasını ihlal etmesi halinde Ankara’nın tepkisinin "deprem" etkisinde olacağını söyledi.

  Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Başbakan Erdoğan Mısırlı gazeteci Fehmi Hüvedi ile yaptığı röportajda Tel Aviv'i sert dille uyarırken, "İsrail üçüncü bir ülkeye karşı casusluk faaliyetleri yürütmek için Türk hava sahasını ihlal ederse Türkiye’den alacağı tepki 'deprem' etkisinde olur" dedi.          

   

  Erdoğan, “İsrail üçüncü bir ülke üzerinde baskı kurmak için bizimle olan ilişkisini kullanamaz ve bizden tarafsız kalmamızı ya da elimiz kolumuz bağlı durmamızı da bekleyemez” diye ekledi. 

   

  Jerusalem Post, ayrıca Erdoğan’ın, Tel Aviv'in İran'a gerçekleştireceği saldırı öncesi İsrail jetlerinin istihbarat toplamak için Türk hava sahasını ihlal ettiği yönünde çıkan haberleri de yalanladığını yazdı.

   

  İran dün, İsrail tarafından saldırıya uğraması halinde Tahran'ın Tel Aviv'e cevap vermekte gecikmeyeceğini ve öncelikli olarak bu ülkenin nükleer silah üretim merkezlerini hedef alacağını açıklamıştı.     

   

  İsrail jetleri 2007 senesinde nükleer silah üretmekle suçlanan Suriye`nin El Kibar tesislerini bombalamış, dönerken de Hatay`a boş bir füze tankı düşürmüştü.

   

  Medyada bu operasyonun İsrail’in İran’a yönelik gerçekleştireceği saldırının provası olduğu yönünde haberler yayımlanmıştı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı