Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan'dan İsrail'e sert çıkış

  Hürriyet Planet
  05 Ekim 2011 - 12:11Son Güncelleme : 05 Ekim 2011 - 16:09

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in elindeki atom bombaları dolayısıyla bölgesi için bir tehdit olduğunu söyledi.

  Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı'nda Türk Dış Politikası konulu bir konferans veren Başbakan Erdoğan, "Ben şu anda İsrail'i de bölgesi, çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var” dedi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, konferans sırasında İsrail'in Pretoria Büyükelçi Yardımcısı Başkatip Ya'akov Finkelstein, Başbakan Erdoğan'a, “Siz Gazze'deki tünellerden gıdaların geçtiğini söylediniz. Ancak oradan sadece gıda değil, silahlar, füzeler geçiyor. Bu füzelerle şehirlerimiz, çocuklarımız vuruluyor. Ayırca Palmer Raporu’nda kuşatma uygun görülüyor. Biz doğrudan diyalogdan yanayız. Ama siz İsrail Büyükelçinizi geri çektiniz. Doğrudan diyalog nasıl olacak?” diye sordu.

  İsrailli diplomata, “Bir defa şunu bilmenizi istiyoruz, bu (Gazze'deki) tünellerden atom bombası geçmez,  nükleer silah geçmez. Fosfor bombaları geçmez" diye cevap veren Başbakan Erdoğan, "İsrail, fosfor bombaları ile Gazze'yi bombalamıştır. Bu bir kitle imha silahıdır. Kitle imha silahı kullanmak suçtur" ifadesini kullandı.

  "İSRAİL DEVLET TERÖRÜ UYGULUYOR"

  "BM binalarını bile bombaladınız. İsrail bunu da yaptı. Ve hiçbir zaman bende atom bombası var diyemiyor. Sessiz kalıyor. Ama İran'da atom bombası var diye herkes İran'a saldırıyor. Bu nasıl adalet? Ben şu anda İsrail'i de bölgesi, çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var" diyen Erdoğan ayrıca, işgalci durumunda olduğunu belirttiği İsrail'i devlet terörü uygulamakla suçladı.

  Başbakan Erdoğan, son birkaç yıldır uluslararası platformlarda yaptığı açıklamalarda özellikle İran'ın nükleer silahları söz konusu olduğunda İsrail'in atom bombalarına vurgu yapıyordu. İsrail bugüne elinde nükleer silah olduğunu resmi olarak kabul etmiş değil.

  "BM'NİN YAPTIRIM KARARI BİZİ ETKİLEMEZ"

  Erdoğan, açıklamalarında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye yaptırım uygulanması teklifinin Çin ve Rusya’nın vetolarıyla reddedilmesinin Türkiye’yi etkilemeyeceğini de belirterek, “Türkiye veyahut da AB ülkelerinin bir kısmı veya tamamı bu konuda adımlar atacaktır, yaptırımlarımızı engellemez. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı