Dünya Haberleri

  Erdoğan'dan 'IŞİD operasyonu' yorumu: Askeri ya da siyasi destek verebiliriz

  AA
  23.09.2014 - 19:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve bazı Arap ülkelerinin Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik operasyonunu değerlendirdi. "Üzerimize düşen görev neyse yapacağız" ifadesini kullanan Erdoğan, Türkiye'nin vereceği desteğin askeri operasyonu kapsayıp kapsamadığına ilişkin sorusu üzerine, "Arkadaşlar, her türlü kapsar. Askeri, siyasi hepsi..." dedi.

  Erdoğandan IŞİD operasyonu yorumu: Askeri ya da siyasi destek verebiliriz Suriyeli sayısı 1.5 milyonu geçti

  Erdoğan, "Şu anda henüz gelen bilgiler çok çok farklı. Hedefler noktasında nereler vuruldu, nasıl vuruldu, henüz tam manasıyla henüz bilgileri net bize ulaşmış değil. Fakat bunlar biliyorsunuz, bunlar Sayın Obama'nın Çarşamba konuşmasında da Irak ve Suriye olarak ifade ettiği hedefler arasındaydı. Bu hedeflere yönelik atılmış olan bu adım özellikle bölgedeki terör örgütlerine karşı yapılmış bir eylem olarak bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii, böyle bir olup ondan sonra ardından şöyle ciddi bir ara verilmesi yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir. Özellikle bölgedeki bu terörle mücadeleye bir ortak mutabakat içerisinde yürünmesi gereğine inanıyorum" dedi.

  Gazetecilerin "Türkiye'nin katkısı bundan sonra ne olacak?" şeklindeki sorusu üzerine de Erdoğan, "Bunları aramızda kendileriyle de görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Ona göre üzerimize düşen görev neyse, terörle mücadelede bunu yapmaya, biz de üzerimize düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız. İnşallah döndükten sonra Hükümetimizle de görüşmeleri yapacağız. Bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

  Gazetecilerin bu desteğin askeri operasyonu da kapsayıp kapsamadığına ilişkin sorusu üzerine de Erdoğan, "Arkadaşlar, her türlü kapsar. Askeri, siyasi hepsi..." dedi.

  Erdoğandan IŞİD operasyonu yorumu: Askeri ya da siyasi destek verebiliriz Kerry: Türkiye, IŞİD karşıtı koalisyona katılma sözü verdi

  Erdoğandan IŞİD operasyonu yorumu: Askeri ya da siyasi destek verebiliriz ABD, HORASAN’I DA VURDU

  Erdoğandan IŞİD operasyonu yorumu: Askeri ya da siyasi destek verebiliriz ABD Başkanı Obama'dan 'hava operasyonu' açıklaması

  TAMPON BÖLGE
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin "Obama ile görüşme planınız var mı?" sorusu üzerine de "Burada Dışişleri bakanım Sayın Kerry ile, bizim yine sayın Obama'nın başkanlığında yapılacak olan toplantıya katılmak suretiyle oralarda düşüncelerimizi kendilerine şey yapacağız. Bu akşam resepsiyon var. Resepsiyonda kendileri ile görüşme fırsatı zannediyorum ayak üstü de olsa bulacağız ve bu görüşmeleri bu şekilde sürdürüyoruz" diye konuştu.

  Erdoğan, tampon bölge konusundaki sorular üzerine de şunları söyledi:

  "Buna zaten, gözü kapalı bakmayalım, bu bir vakıa. Söyledim, no fly zone (uçuşa yasak bölge) önemli. İki, bir defa Suriye tarafında bir güvenli bölge önemli bir şey. Çünkü bir buçuk milyon insan şu anda sadece bizde. Bunun bizde meydana getirdiği sosyolojiik bir olumsuz gelişme var. Bunun giderilmesi lazım. Hala gelmeye devam ediyor. İşin bir üçüncü boyutu var: Bölücü terör örgütleriyle mücadele. Bunu aynı şekilde kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bunu kendileri de zaten kabulleniyorlar. Bu çerçevede Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yerine getiririz."

  Erdoğandan IŞİD operasyonu yorumu: Askeri ya da siyasi destek verebiliriz
  New York'taki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüştüğü liderler arasında İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani de vardı.

  Etiketler: İklim Zirvesi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı