Gündem Haberleri

  Erdoğan'dan ilk Wikileaks değerlendirmesi

  29 Kasım 2010 - 08:27:32

  Başbakan Erdoğan, 3. AB-Afrika Zirvesi için bir gün gecikmeyle Libya'ya gitmeden önce havaalanında düzenlediği basın toplantısında dün açıklanan Wikileaks belgeleriyle ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Erdoğan, ''Site önce eteklerindeki döksün, sonra ne kadar ciddi olduğuna bakarız'' dedi.

  BASIN TOPLANTISINDAN FOTOĞRAFLAR

   

  Libya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında ziyaretine ilişkin bilgi veren Erdoğan, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği'nin ortaklaşa düzenledikleri 3. Zirve'ye, Libya Lideri Kaddafi'nin davetiyle “onur konuğu” olarak iştirak etmek üzere Trablus'a hareket ettiğini belirtti.

  Bu vesileyle Kaddafi İnsan Hakları Ödülü Uluslararası Komitesi tarafından şahsına verilecek İnsan Hakları Ödülü'nü de alacağını belirten Erdoğan, ziyarette kendisine Devlet Bakanları Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Hayat-Libya Dostluk Grubu Başkanı Fevzi Şanverdi'nin iştirak edeceğini kaydetti.

  3. Avrupa Birliği-Afrika Zirvesi'nin, devlet ve hükümet başkanları seviyesinde düzenlendiğini belirten Erdoğan, 2007 yılında Lizbon'da düzenlenen bir önceki zirvede Avrupa ile Afrika arasındaki ilişkilerin eşitlik temelli ortaklığa dönüştürülmesi yönünde bir irade sergilendiğini hatırlattı. 3. Zirve'de, bu irade beyanının teyidi ile barış, güvenlik, iklim değişikliği ve bölgesel bütünleşme konularının ele alınacağını kaydeden Erdoğan, ayrıca özel sektörün geliştirilmesi, altyapı, enerji, tarım, gıda güvenliği ve göç konularında iki kıta arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi amacına da hizmet edeceğini vurguladı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, bir yandan AB ile tam üyeliğe doğru müzakerelere devam ederken, diğer taraftan çok boyutlu dış politika bağlamında Afrika'ya açılım politikasını da sürdürdüğünü ve yoğun bir şekilde Afrika'da büyükelçilik açma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

  Başbakan Erdoğan, bu zirveye onur konuğu olarak davet edilmesinin Türkiye'nin sadece bölgesinde değil, küresel ölçeğe ulaşan öneminin memnuniyet verici bir göstergesi olduğunu söyledi.

  Bu konumlarının yüklediği sorumluluktan hareketle Afrika ve AB arasında ortak çıkarlar ve yükümlülükler temelinde eşit şartlarda bir ortaklığın geliştirilmesi için ellerinden gelen katkıyı vereceklerini ifade eden Erdoğan, zirve toplantısının ardından da Kaddafi İnsan Hakları Uluslararası Komitesi tarafından şahsına önerilen İnsan Hakları Ödülü'nü kabul edeceğini bildirdi.

  Erdoğan, “Bu ödül son dönemde barış, adalet ve insan haklarını ön plana çıkaran yaklaşımımızın uluslararası alanda da takdir edildiğini göstermesi bakımından önem taşımaktadır. Ödül töreni, Cezayir eski Cumhurbaşkanı ve Kaddafi İnsan Hakları Uluslararası Komitesi Başkanı Ahmed Ben Bella ve diğer davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilecek. Ayrıca köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Libya'daki temaslarımda bu ülke ile ikili ilişkilerimizin mevcut durumunu gözden geçireceğiz. Başta ekonomik ticari ilişkiler olmak üzere özellikle son dönemde her alanda gelişmekte olan işbirliğimizin daha da geliştirilmesi, ilerletilmesi imkanları üzerinde duracağız” dedi.

  WIKILEAKS BELGELERİ

  Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, “WikiLeaks internet sitesinde belgeler ortaya çıktı. Ağır ithamlar da yer alıyor. Bunları nasıl değerlendireceksiniz?” şeklindeki sorusuna, “Şu anda WikiLeaks'in eteklerinde neler var, bunları bir döksün görelim. Ondan sonra da bunların ne kadar ciddi, ne kadar gayri ciddi olduğunu öğreniriz. Çünkü WikiLeaks'in ciddiyeti şüphelidir. Bu bakımdan şu anda sadece biz eteklerindeki taşın dökülmesini bekliyoruz. Ondan sonra da değerlendirmesini yapar, gerekli açıklamaları yaparız” yanıtını verdi.

  BAKAN YILDIZ: ORTALIK YATIŞSIN

  Wikileaks belgeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da gazetecilerin sorusu üzerine WikiLeaks internet sitesinde açıklanan belgelerle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  “Bildiğiniz gibi 250 bin adet belgeden bahsediliyor. Bunların 9-10 bin tanesi de Türkiye ile ilgili deniliyor. Şu anda ortalık toz duman, bunun yatışması lazım. Belgelerin tamamını görelim. Benimle de alakalı cümlelerimin olduğunu orada görüyoruz. Diğer bakan arkadaşların da aynı şekilde var ama böyle parça bölük açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hepsini hep beraber kucaklayıcı, ne kadar aslı var ne kadar aslı yok bunları görmemiz lazım. Toz dumanın dinmesini bekleyelim.

  Türkiye yaptığı bütün işlerden emin ve son derece gerekçelerini sağlam zemine oturtarak yapmaktadır. Bu yüzden bununla alakalı lokal yorumlar yapmamamız lazım. Türkiye'nin enerji politikaları her halükarda hem ülke merkezli, hem de bölge merkezlidir. Bununla alakalı Sayın Başbakanımızın bize verdiği talimatlar, temel stratejiler, politikalar belirlenmiştir. Hatta bunlar hükümetlerden hükümetlere değişen politikalar olmaktan daha öte artık bir devlet politikası haline gelmiştir. O açıdan son derece rahatız. Bütün bu belgelerin açıklanmasını bekleyelim, görelim. Ondan sonra hep beraber kamuoyuyla paylaşırız.”

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 29 Kasım 2010 - 10:58:11
  Okuyucu Yorumları { Toplam 118 Yorum }
  • Yalçın Tetik 30.11.2010 12:40:38
   Başbakanın açıklamasının anlamı;<br>"Önce iddaaların tümünü bir görelim. Şimdi biz aceleyle birşey deriz, yarın site de bu dediğimizi yalanlayacak başka bir belge yayınlanırsa iyice batarız."<br><br>İstediğiniz kadar kılıf hazırlayın. Bu kez minareyi gizleyemeyeceksiniz!
  • mehmet şükrü hacıahmetoğlu 30.11.2010 11:55:51
   BENLAR AMERİKANIN YENİ TEHDİT OYUNU ARKADAŞLAR BAK BUNLARI İFŞA ETTİM GERİSEDE GELİR BU OYUNLARA GELMEYELİM ATILAN YEMİ YUTMAYALIM UYNIK OLUP DEĞERLERİMİZE SAHİP OLALIM KENDİ İÇİMİZDE MÜCADELE EDELİM FAKAT AMERİKANIN OYUNUNA GELMEYELİM EMPERYALİZM HER TÜRLÜ SİLAHI KULLANIYOR BİRLİK OLALIM
  • aslıı gül 30.11.2010 11:14:57
   belgeler amerikanın bir oyunu isteseydi bu adama mani olabilirdi.belgeler gerçektir muhakkak ama bir adam tek başına bunu açıklamaya cesaret edemez abd'nin ne kadar acımasız bir ülke olduğunun biliyoruz bakalım belgeler bahane edilerek dünya üzerinde nasıl değişiklikler yapacaklar merak ediyorum...
  • totoloji totoloji 30.11.2010 10:34:49
   RECEP BEY ABD BELGELRİ KABUL ETTİ. ABD'NİN CDDİYETİNE NE DİYCEKSİNİZ ACABA?
  • burak yalman 30.11.2010 09:50:39
   elalem degil yalanlamak,ozur dilemeye basladı bizde hala hikaye..
  • garibem ben 29.11.2010 22:47:12
   Recep bey bekleyecekmiş. Böyle bölük pörçük olmazmış.Sen önce İsviçre Bankalarındaki 8 hesabı açıkla. Elbette bakan olarak atadıklarının yolsuzluk ve rezaletlerini de. Hani bu açıklamaları sen de peyder pey yap.Hepsini birden kaldıramayız çünkü.
   
  HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya