Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan'dan Hava Kuvvetleri Komutanı'na 'geçmiş olsun' dileği

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2014 - 08:13Son Güncelleme : 12 Eylül 2014 - 11:26

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Çankaya Köşkü'nde ilk kez kuvvet komutanlarını kabul etti. Görüşmede Erdoğan, Ankara'nın göbeğinde damadı dövülen Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'e 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı da Kuveyt Büyükelçiliği yetkililerini Bakanlığa çağırdı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Çankaya Köşkü'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve beraberindeki kuvvet komutanlarını kabul etti.

  KÖŞK'TE İLK KEZ KOMUTANLARLA GÖRÜŞTÜ / Foto Galeri

  Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul yaklaşık 1,5 saat sürdü.

  Görüşmede Erdoğan, damadı Kuveytli diplomatlar tarafından Ankara'da sokak ortasında dövülen Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'e 'geçmiş olsun' dileklerini iletti.

  Erdoğandan Hava Kuvvetleri Komutanına geçmiş olsun dileği

  ELÇİLİK YETKİLİLERİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

  Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt'in Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin, önceki gün Kurmay Yarbay Hakan Karakuş'un darbedilmesiyle ilgili olarak bakanlığa çağrıldığını duyurdu.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kuveyt Büyükelçiliği Ataşesi Emad Almohaid ile pilot Karakuş arasında, 10 Eylül'de Ankara'da, trafikle ilgili tartışma sonrasında, Karakuş'un yaralandığı belirtilirken, Karakuş'un bakanlık tarafından aranarak kendisinden olayla ilgili bilgi alındığı ifade edildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  "Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah Abdulaziz El Duveyk Ankara dışında olduğundan Kuveyt Büyükelçiliği yetkilileri bakanlığımıza davet edilerek, kendilerinden izahat talep edilmiştir. Olay tüm yönleriyle emniyet ve adli makamlarımızca araştırılmakta olup sonucuna göre gerekli girişimlerde bulunulacak ve gelişmeler hakkında bilgi sunulacaktır."

  HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI'NDAN İLK YORUM
  Vatan Gazetesi'nden Murat Çelik'e konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, şunları söyledi:
  “Bunun adı, diplomatik dokunulmazlık zırhını kullanıp, işi magandalığa çevirmekten başka bir şey değil.Bugün bizim başımıza geldi. Dün başkaları yaşadı, yarın da başka insanların canı yanacak. Allah korumuş. Tabii bir de bizim insanımız sayesinde hayatta Hakan... Halk kurtarmış. Oradaki insanlar müdahale etmese, şu anda belki de çok daha büyük bir acı yaşıyor olacaktık.

  SADECE KAFASINA VURMUŞLAR

  Bizim damat yurt dışında görevli. Görevine dönüşü gecikecek şimdi. Dün (önceki) akşam, olaydan sonra, askeri personel olduğu için askeri hastaneye götürdük. Öncelikle beyin tomografisi çekildi çünkü sadece kafasına vurmuşlar. Tekmelerle, sürekli kafasına... Neyse ki beyninde bir hasar oluşmamış. Hayati risk olabileceği söylenmişti önce, neyse ki burun kırığı ile atlattı. Sabaha karşı bitti ameliyatı. Burnundan ameliyat oldu.Biz de herkes gibi gerekli yasal işlemleri başlattık. Avukatlarımız adli süreci yürütecek.

  HERHALDE GEREĞİ YAPILIR

  İşin bir de diplomatik boyutu var tabii. Herhalde gereği yapılır, nihayetinde deport gibi bir noktaya varır bu işin sonu. Şimdi bizim alabildiğimiz bilgilere göre, aralarında askeri ataşeleri de varmış. Diplomatik plakalı aracın bir tek şoförü Türkmüş galiba. İşin ilginç tarafı, damadım da yurt dışında görevli olduğu için onun aracı da diplomatik plakalı. Ama burada asıl olan, karşıdakilerin diplomatik dokunulmazlık zırhını kullanıp bu işi magandalığa çevirmiş olması. Olay anında orada olan ve gönüllü şahitlik yapacağını söyleyen bazı vatandaşların, bu kişilerin daha önce de bazı vukuatları olduğu yönünde beyanları yer aldı bugün medyada.

  HER VATANDAŞIN HAKKININ KORUNMASI LAZIM

  Ama bakın her şey bir yana... Arabadaki insanın yanında eşi var. İki çocuğu var. Biri daha el kadar. 4 yaşındaki büyük torunum da yanlarında. Bebek daha bir haftalık değil, düşünün. Yani burada önemli olan bunu kimin yaşadığı değil. Biz burada vatandaşız. Herkes gibi sıradan insanlarız. Herkesin, hepimizin yaşadığı, yaşabileceği bir olay yaşadık. Önemli olan şu; her vatandaşın aynı şekilde, eşit şekilde hakkının korunması lazım.”

  Erdoğandan Hava Kuvvetleri Komutanına geçmiş olsun dileği Kuveytli diplomatlardan F-16 pilotuna cadde ortasında dayak

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı