Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Erdoğan'dan flaş Merkez Bankası açıklaması

29 Ocak 2014 - 20:23Son Güncelleme : 29 Ocak 2014 - 20:49

Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesiyle ilgili konuştu: "İyi niyetle sabredip sonuçlarını bekleyecegiz, etkili olmazs B, C planlarımız var."

Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faizlerde artırıma gitmesini değerlendirdi. Erdoğan şunları kaydetti;

"Ben öncelikle şunu söyleyeyim. Merkez Bankası malum bağımsız bir kurum. Biz bugüne kadar buna müdahale etmediğimizi, bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını defalarca söyledik. Ama maalesef birileri hep köşelerine bizim baskı yaptığımızı yazarlar. Şimdi tabii ben bir defa faizin yükseltilmesine her zaman karşıyım. Ama, şu anda merkez bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir sure sabretmektir. Nereye gidiyoruz diye bunu görmektir. Faizin tekrar bir geri dönüşü veyahutta döviz kurlarında olumlu istikamette gelişme, Borsa İstanbul’da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ama aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız.
Çünkü her zaman söylediğimiz şey yüksek faizin bu noktada tek enstruman olmadığıdır. Ben burda bir tezimi söyleyeyim, isterseniz değerlendirirsiniz. Ben enflasyon olayında enflasyon ile faizin ters orantılı değil, doğru orantılı olduğuna inanırım. Yani enflasyon ile faiz arasındaki ilişki sebep netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız."

- B planınız var mı?

"B planı, C Planı benzeri şeyler noktasında bunu önümüzdeki günlerde açıklayacağımız bir çalışmamız olabilir. Belki birkaç hafta sonra böyle bir çalışmayı açıklayabiliriz."

- Ekonomi ile ilgili bir paket mi?

"Alışılmışın dışında birşey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama MB’nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte bunları açıklamamız doğru olmaz..."

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 151 Yorum }
 • Ahmet Kürşat 30.1.2014 01:17:07
  Başbakanımız faizlerin artırılmasına karşı ama haşhaşinler yapıyor bunu, sanırım paralel devlet destekli faiz lobisi devrede.
 • Bora ÇİÇEK 30.1.2014 01:10:35
  merakla b, c planlarını bekliyorum. kendi dolarımızı bastırıyoruz derse şaşırmam.
 • ata b 30.1.2014 01:04:14
  MEYDANLARDA FAİZ İ BİZ İNDİRDİK DİYORDU.YAŞANANLARIN SEBEBİ BELLİ. SEBEP HÜKÜMETTİR. EKONOMİ BATTI BATIYOR. SATACAK BİRŞEY DE KALMADI. 80 YILDA YAPILANLAR 11 YILDA BİTTİ.
 • varonejli akın 30.1.2014 00:58:53
  RECEP BEY ŞAPKASINDAN TAVŞAN ÇIKARACAKMIŞ !!!
 • harun karakas 30.1.2014 00:58:48
  Hangi bilginle, birikiminle halledeceksin, daha beter olacak ekonomi sizle.
 • martı karambol 30.1.2014 00:54:11
  yine bir akp li yorumcu dramıyla karşı karşıyayız. söyleyebilecekleri tek kelime yok. bas begenmedim butonuna gitsin :) ah canım vatandaşlarım. az kaldı siz de kurtulacaksınız biz de..
Sayfa Başı
HaberlerdizifragmanSeyahatkısmetse olur15 tatil15 tatil ne zamanyarıyıl tatil ne zamansömestr tatili ne zaman