Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan'dan CHP'li başkana dava

  Yüksel KOÇ / İSTANBUL-DHA
  17 Temmuz 2015 - 02:01Son Güncelleme : 17 Temmuz 2015 - 00:03

  CHP Zeyinburnu İlçe Başkanı Barbaros Doğruel hakkında, ilçe binasına astırdığı afişle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren bir projeksiyon yansıtılması gerekçesi ile 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonucu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, CHP Zeytinburnu İlçe Teşkilatı binasına 27 Aralık 2014 tarihinde 17 - 25 Aralık operasyonlarına atıfla bez afiş asıldığı belirtildi. İddianamede, hakkında takipsizlik kararları verilen bu operasyonlarla ilgili asılan 2x1 metrelik afişte beyaz zemin üzerine kırmızı yazı ile yazılmış “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk" yazısının yazıldığı hatırlatıldı.

  Erdoğandan CHPli başkana dava
  Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Erdoğan'ın 1999 yılında bir gazeteye verdiği röportajın projeksiyon ile yansıtılması da hakaret unsuru sayıldı.

  1 YILDAN 4 YILA HAPİS

  Ayrıca CHP İlçe binasının karşısındaki binaya çelik kancalarla 3x1 metrelik bezin monte edildiği hatırlatılan iddianamede, “Bu bezin üzerine parti binası penceresinden projektör ile eski bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın gözleri maskeli olarak resimlerinin yansıtıldığı ve ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resminin de yansıtılarak 1999 yılında bir konuşması sırasında söylediği sözün dönüşümlü olarak yansıtıldığı, müşteki Recep Tayyip Erdoğan hakkında rüşvet, hırsızlık ve yolsuzluk eylemleri gerçekleştirdiği şeklinde ifadeler içeren beyanlarda bulunmak suretiyle hakaret eyleminin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır" denildi. İddianamede, şüpheli Barbaros Doğruel'in, “Cumhurbaşkanına hakaretö suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Davanın duruşmanı önümüzdeki günlerde Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı