Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan'dan BDP'ye cevap

  DHA
  05 Mayıs 2011 - 20:33Son Güncelleme : 05 Mayıs 2011 - 20:59

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un bugün yaptığı açıklamalarla ilgili soruları yanıtladı.

  Erdoğan, Osmaniye'deki açılışların ardından bir gazetecinin, Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Aysel Tuğluk'un bugün yaptığı bir konuşmayı hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

  "Benim bu tip duyumlarla bir açıklama yapmam doğru olmaz. Fakat bu açıklama kendi içinde sizin ifade ettiğiniz şekilde ise ne Kuzey Afrika'da, ne Ortadoğu'da olanla bunların yakından uzaktan alakası yok. Bir defa, oralarda bir demokratik ortam söz konusu değil. Parti kurmaktan tutun da seçimlere yapmaya kadar bunların hiçbirisi mümkün değildir. Otokratik bir yapı mevcuttu. Türkiye'de ise bir otokratik yapı söz konusu değil. Türkiye'de demokratik bir yapı var. 40'ı aşkın siyasi partiden 20'yi aşkın siyasi parti bakıyorsunuz seçimlere rahatlıkla girebiliyor. Kimseye sen niye seçime giriyorsun diye soran var mı? İsteyen parti istediği gibi seçime katılabiliyor mu? Katılabiliyor. Bunlar demokratik yollarla iktidara gelemeyeceklerini gördükleri için maalesef antidemokratik yollarla ve tam aksine oralarda yıllar yılı halkların ezildiği, halkların şikayetçi olduğu yöntemi kendileri için çıkış yolu olarak görüyor. Şu anda BDP'nin mantığı budur. BDP demokratik yollarla değil, ne yazık ki yaklaşım tarzı şu anda terör örgütü destekleriyle bir yere varmanın gayreti içinde. desteği orada bulmaktadır. Eğer 3 tane teröristin yanında kalkıp da BDP'li bir milletvekili, maskeyle yüzleri kapalı olan, ellerinde molotof kokteyl ile onların yanında durabiliyorsa, parti teşkilatlarından molotof kokteyl ile bir yerlere taşınıyorsa, belediyelerden molotof kokteyl halkın üzerine atılıyorsa, burada düşünüp, şöyle bir geleceği iyi değerlendirmemiz lazım. Ben inanıyorum ki, aklı selim sahibi olan tüm vatandaşlarımız bunu iyi değerlendirecektir. Hele hele benim Kürt kökenli kardeşlerim, bu konular üzerindeki hassasiyetlerini çok daha net olarak bu seçimlerde ortaya koyacaktır ve hiçbir zaman bunlar benim Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi olmadılar. Bunların hizmet götürmek diye bir anlayışları olmadı. Eğer, son 8 seneyi iyi değerlendirecek olursak olağanüstü halin kaldırılmasından tutunuz, çekiç gücün gönderilmesine varıncaya kadar, TRT şeş'in açılmasına, kendi dillerinde kurslar açmaya varıncaya kadar, üniversitelerde Kürtçe bölümler kuruluncaya kadar bunları kuran iktidar var. Böyle bir süreç yaşanıyor. Sosyo ekonomik noktada çok ciddi yatırımların yapıldığı bir dönem var. Yaklaşık 20-25 katrilyonu bulan bir yatırım bugün Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yapılmıştır. Bunların olduğu bir süreci bu şekilde değerlendirmenin çok yanlış olduğunu, bunun farklı bir şekilde meydan okuma yöntemidir ki, bu yöntem demokratik bir yöntem değildir. Benim halkım da bunu en güzel şekilde değerlendirir."

  Erdoğan, açılışın ardından helikopter ile Ankara'ya gitmek üzere Adana'ya geçti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı