Dünya Haberleri

DÜNYA

  Macaristan Başbakanı: Erdoğan'a saygı göstermemiz lazım

  BBC Türkçe
  16 Mayıs 2017 - 07:21Son Güncelleme : 16 Mayıs 2017 - 07:25

  Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Macar televizyonuna verdiği bir demeçte "Türkiye Cumhurbaşkanına saygı göstermemiz lazım. Bu özellikle de Avrupa'nın güvenliğinin doğrudan Türkiye'ye bağlı olduğu için çok önemlidir. Türk-Macar ilişkilerinin mükemmel olması Macaristan ulusal güvenliğinin bir parçasıdır" dedi.

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Recep Tayyip Erdoğan arasında Pekin'de yapılan ikili görüşmenin ardından, iki liderin karşılıklı olarak resmi ziyarette bulunacakları da açıklandı. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Budapeşte'de restorasyonu tamamlanan Gül Baba türbesinin yakın bir tarihte gerçekleşecek olan resmi açılışına katılacak. Daha sonra da Macar Başbakanı Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak.

  MACARİSTAN BAŞBAKANI: AB, TÜRKİYE'YE DEĞİL KENDİNE GÜVENSİN

  Viktor Orban daha önce Macaristan tarihini anımsatarak, "Tarih güvenliğimizin sadece ve sadece Türkiye'nin eline teslim edilmesinin doğru olmadığını gösteriyor" demişti. Bektaşi Gül baba türbesi, Osmanlı döneminden kalan coğrafi olarak en batıdaki türbe olma özelliği nedeniyle özel bir öneme sahip.
  Türbe, Türkiye'nin restorasyonun giderlerini üstlenmesi sonucunda geçtiğimiz yıl yeniden onarılmaya başlanmıştı. Budapeşte'nin merkezindeki ve bulunduğu tepeye de adını veren türbe restorasyonu tamamlandığında çevresindeki büyük tesislerle önemli bir merkez olacak.

  Öte yandan Avrupa Birliği içinde özellikle mülteciler ve Rusya ile ilişkiler konusunda aykırı görüşleriyle tanınan Viktor Orbán, Pekin toplantısı ardından Avrupa Birliği içinde yine tartışma yaratacak görüşler dile getirdi. Orbán, Batı'nın artık kendine bir çeki düzen vermesi gerektiğini, çünkü küreselleşmenin ilk aşamasının artık geride kaldığını söyledi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı