Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan-Zapatero: Nefret dursun

  PARİS(ANKA)
  06 Şubat 2006 - 11:14Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 12:56

  "Medeniyetler İttifakı" öncüleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, International Herald Tribune’de ortaklaşa yayınladıkları açık mektupta Hz. Muhammed karikatürlerini kınadılar.

  Karikatürlerin "etik ve siyasi açıdan" kabul edilmeyeceğini ifade eden iki başbakan, "nefret sarmalı"nın durdurulması gereğini vurguladılar. Erdoğan ve Zapatero, "Bu karikatürlerin yayınlanması tamamen yasal olabilir, ancak etik ve siyasi açıdan reddedilmelidir" ifadesini kullandılar ve gerilimin düşürülmesi gereğini vurguladılar.

  HASSASİYETLERE DUYARSIZ KALINAMAZ

  İfade özgürlüğünün demokratik sistemlerin temel taşlarından biri olduğunu ve hiç bir zaman ondan vazgeçilmeyeceğini ifade eden iki başbakan, ancak hakların olduğu yerde yükümlülüklerin de bulunduğunu, hassasiyetlere duyarsız kalınmayacağını belirtti.

  İki başbakan, "Bunu gözardı etmek, güvensizlik, dışlanma ve öfkeye yol açabilir ve bütün bunlar hepimizin önlememiz gereken arzu edilmeyen sonuçları doğurabilir" uyarısında bulundular.

  "MEDENİYETLER İTTİFAKI" MODEL OLABİLİR

  İspanyol basınına da yansıtılan mektupta Erdoğan ve Zapatero, "Uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oluşturan nefret sarmalı"nı durdurmak için girişimler ve araçlara ihtiyaç olduğunu vurgularken bunun için geçen yıl ortaklaşa lanse ettikleri "Medeniyetler İttifakı" modelini önerdiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı