Gündem Haberleri

  Erdoğan yasaklı parti kuramaz

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Kapatılan FP'nin yerine kurulacak partinin de başına geçmeye hazırlanan Recai Kutan, alternatif parti hazırlığına hız veren Tayyip Erdoğan için ‘‘Yasaklı, parti kuramaz’’ dedi. Kutan yenilikçiler için de, ‘‘Bunların nesi yeni, anlayabilmiş değilim’’ yorumunu yaptı.

  Kutan dün Meclis'te düzenlenlediği basın toplantısında, Erdoğan'ın askerlere mesaj göndererek laikliğe saygılı parti kuracağı mesajını verdiği iddialarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

  ‘‘Bir defa yasaklıdır. Yasağının kalktığına dair yetkili kurullardan bir karar çıkmış değil. Dolayısıyla parti kurması sözkonusu değil. Zaten bütün partiler laikliğe aykırı değil. Anayasa'nın emri bu. Biz FP'liler olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararının hukuki değil, siyasi karar olduğunu niçin söylüyoruz? Çünkü, bu ülkede evrensel normlara uygun laiklik tatbikatını savunan tek parti FP'dir. Onun için laikliğe aykırı faaliyetlerde bulunan bir parti görmüyorum ben Türkiye'de.’’

  Kutan, ‘‘Bazı arkadaşlar ortaya çıkıp ‘Parti kuracağız' derse, bu demokratik haklarıdır. Ancak taban böyle bir ayrılığa sıcak bakmaz’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı