Gündem Haberleri

  Erdoğan: Vuvuzelaları çalma zamanı

  Hürriyet Planet
  04.10.2011 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Türkiye-Güney Afrika Cumhuriyeti İş Forumu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gerek ikili düzeyde, gerek Afrika düzleminde, başarılara imza atabileceğine inanıyorum. Dostluğumuz için vuvuzelaları çalmanın zamanıdır" dedi.

  İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

  - Somali'deki patlama, yüreklerimizi farklı bir şekilde burktu. Zira iç savaş canlanma temayülü göstermiş ve orada yapılan bir bombalama neticesinde ölü sayısı şu anda belli değil, değişik haberler geliyor ve şu anda çatışma devam ediyor.

  - Bunu İslam adına yaptığını söyleyenlerin İslam’la alakası olamaz zira İslam terör dini değildir, İslam barış dinidir. Kimse İslam adına insan öldürmeye kalkmasın yaptıklarının İslam’la yakından uzaktan alakası yoktur. Somali’de yapılan iş budur. 7’den 70’e çocuklar öldürülmektedir, bunların çoğu da savunmasızdır, İslam’la izah edemezler.

  - Geçmişte insanlık Afrika’ya borçludur, bunu yerine getirmek insanlığın ortak vazifesidir. Türkiye olarak bu bilinçle hareket ettik 2005te Afrika yılı Ağustos 2008 TR-Afrika işbirliği zirvesi.

  - Ticaret, yatırım, kırsal kalınma, enerji, ulaştırma ortak hedefler belirledik. Buraya 125 iş adamıyla birlikte geldik. Gerek Afrika’da gerek Türkiye’de gerek üçüncü ülkelerde yatırım yapsınlar.

  "BÜYÜKELÇİLİKLERİ 33'E ÇIKARMAK İSTİYORUZ"

  - Şu an itibarıyla 12’den 24’e çıkardık büyükelçilik, 2012 itibarıyla 33’e çıkarmak gayretindeyiz.

  - THY son yıllarda uçuşlarını artırdı, aktif katkı sapladı. 2007’den bu yana Johannesburg ve Cape Town’a sefer düzenlediğini gururla ifade ediyorum.

  - İş adamlarımızın yatırımcılarımızın STK’larımızın Afrika’ya gitmesi, açılım politikamızın en önemli hedeflerinden biridir. Kıta hakkındaki bilgi birbirimize katkıda bulunmalarını e insanımızı ilk elden tanıtmalarını bekliyoruz

  - Afrika artık uzak bir diyarın adı değil. Dün akşam gelişimiz 9 saat sürdü, demek ki artık yakınlaştık. Afrika’ya baktığımızda dostluğu görüyoruz. Sevincini olduğu gibi üzüntü ve kederini de paylaşırız. Mevsimlik iş ortağı değil, ebedi dosttur. Karşılıksız olmadığını görmek memnuniyet vesilesidir.

  - Afrika’nın sorunları bizim de sorunumuzdur. Sadece sahiplenmekle kalmıyor, başta BM ve G20 olmak üzere uluslararası platformlarda da yüksek sesle dile getiriyoruz. New York’ta da konuşmamın önemli bir kısmını Afrika’ya ayırdım. Gözünün önüne pırlanta ışıltısı gelenler kıtanın sorunlarının müsebbibidir.

  - Sıradan insan için borcunu ödemek ahlak meselesiyse, Afrika’yı sömürenler için de bu bir ahlaki meseledir. Sınırsızca tüketenlerin her bir lokmasında Afrika’nın hakkı vardır. Bir tarafta hangi çocuğunun öleceğine karar vermeye çalışan kadınlar, bir tarafta pırlanta sipariş eden kadın. Böyle bir dünya adil ve yaşanabilir olabilir mi?

  - Bu düzene dur demenin vakti gelmiştir. K. Afrika ziyaretimizde de BM zirvesinde de Makedonya’da da bu mesajı verdik. Nefesimiz yettiği kadar insanlığın aklına ve vicdanına seslenmeye devam edeceğiz.

  - Güney Afrika’nın ilham kaynağı olmasını takdir ve memnuniyetle izliyoruz. Dostluk temelinde gelişen ilişkilerimizden güç alıyor, ilişkileri ileri taşımak istiyoruz. Güney Afrika Cumhuriyeti, kıtada bir güven ve istikrar unsurudur.

  - 2010 Dünya Kupası Güney Afrika’nın kapasitesini sergilemiş, mükemmel bir organizasyon olarak hafızalara kazınmıştır.

  - Son 9 yılda reformlarla imajımız güçlendi, Türkiye hem dış politikada hem de küresel ekonomide öne çıkan ülke oldu 26’dan 17’nciliğe geldi. Yüzde 11, yüzde 8.8 ilk altı ay 10.2 dünya ikincisi ekonomik büyümede.

  "VUVUZELALARI ÇALMANIN ZAMANIDIR"

  - Gerek ikili düzeyde, gerek Afrika düzleminde, başarılara imza atabileceğine inanıyorum. Dostluğumuz için vuvuzelaları çalmanın zamanıdır.

  - Her iki ziyaret de işbirliğini geliştirme kararlılığımızın somut işareti olmuştur. Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha ileri götürülmesi için gerekli adımları atıyoruz. Çifte vergilendirmenin önlenmesi gibi anlaşmaları imzaladık. Yatırımların korunması ve teşviki anlaşmasını imzaladık ama henüz onaylanmadı.

  - Ülkelerimiz arasında kurulan Karma Ekonomik Komisyon'un bu yıl yeniden toplanmasında yarar görüyoruz.

  - 2007’de 3 milyar dolar olan ticaret kriz etkisiyle düştü. 2010’da 1.2 milyar dolar oldu. Bu tablodan 2 mesaj çıkarıyoruz: Harekete geçirilmeyi bekleyen ciddi potansiyel var ve ticaretimizin dönemsel dalgalardan minimum seviyede etkilenecek şekilde yapılandırılmış bir zemine ihtiyacı var. İkili ticaret hedeflerimiz kısa sürede 2-3 misline katlanır.

  - Güney Afrika’da 70 Türk firması faaliyet göstermekte. Bazı şirketlerin de Türkiye’ye yönelik yatırım hareketleri olduğunu biliyorum.

  - İkili ilişkilerin iyi noktalara taşınmasında mutlaka turizmi değerlendirmeliyiz. Bugün 30 milyonu aşma noktasına geldik. Güney Afrika’nın bu alandaki başarılı grafiğini takdirle izliyoruz. Dünyanın ilk 10 ülkesi arasında 7'nci sırada yer aldık.

  - İnanç kültür kış sporları mağara kongre gibi alanlarda ilerleme kaydettik, küresel daralmaya rağmen 2011’de 30 milyonu yakalıyoruz.

  - Bu değerli forumun bu hedeflere ulaşılmasında büyük katkı sağlayacağına eminim. Bu ilişkilerimizin gelişmesi somut fırsatlar ortaya çıkarak. Bizatihi o alanın erbabının bu misyonu üstlenmesiyle mümkündür. Bizler siyasiler olarak iş adamlarımızın yanında olacağız.

  - Türkiye’yle Güney Afrika arasındaki ilişkilerin arzuladığımız seviyeye gelmesi, sizlerin geniş ufuklu ortaklıklarınız yoluyla mümkün olacaktır. Bu da bizden sonraki nesillere sorumluluğumuzdur. Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, onu sadece çocuklarımızdan ödünç aldık. Türkiye-Güney Afrika iş forumunun hayırlara sevile olmasını diliyorum.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı