Dünya Haberleri

  Erdoğan ve Zapatero’dan sağduyu çağrısı

  Hürriyet Haber
  07.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Medeniyetler İttifakı girişiminin iki lideri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Hz.Muhammed karikatürleri yüzünden yaşanan gerginliği yatıştırmak için dünya kamuoyuna hitaben ortak bir mektup hazırladı.

  International Herald Tribune ve bazı Avrupa gazetelerinde yayınlanan mektupta, taraflar sağduyulu ve birbirlerine karşı saygılı olmaya davet edildi. Mektup şöyle: "Karikatürlerden dolayı bazı Müslümanlar kendilerine direkt saldırı yapıldığını düşünmektedir. Bu olaylara dur demezsek hepimiz kaybedeceğiz, çünkü bu olayların artmasıyla iki taraf da birbirine karşı güvenini kaybetmektedir. Bundan dolayı herkesi sağduyuya çağırıyoruz.

  NEFRET, BARIŞI TEHDİT EDİYOR

  Geçen yıl Türkiye ve İspanya önderliğinde başlatılan Medeniyetler İttifakı çerçevesinde biz tüm taraflara bu çağrıyı yapmıştık. Çünkü birbirine karşı hissedilen nefret, artık uluslararası barış ve güvenliği tehdit eder hale gelmiştir. Bu karikatür tartışması nedeniyle şu an yaşananlar, yaptığımız çağrının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. İspanya da Türkiye de, Doğu ve Batı arasında tarihi bir köprü olmuştur. Biz inanıyoruz ki Doğu ve Batı arasındaki bu köprü, iki taraf arasında kültürel farklılıkları gidererek ortak noktada buluşma sağlayabilir.

  İfade özgürlüğü, demokratik sistemlerin vazgeçilmez bir kilometre taşıdır ve asla bundan vazgeçmeyeceğiz, ancak bunu tesis ederken karşı tarafın duygularına saygı göstermeliyiz. Demokratik bir ülkede bu karikatürler tamamen yasal olabilir, ancak karşı tarafın duygularını rencide ettiği takdirde bunu hem ahlaki hem de siyasi olarak reddetmemiz gerekir.

  Bu karikatürler farklı kültürlerde, farklı biçimlerde algılanabilir. Uluslararası düzeyde daha adil bir sistem kurmanın tek yolu, farklı inançlara sahip taraflara saygılı olmaktan geçer.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı