Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan ve Obama'ya Haberal mektubu

  Nurettin ATMACA/BAKÜ, (DHA)
  28 Ağustos 2009 - 15:48Son Güncelleme : 28 Ağustos 2009 - 21:44

  Ergenekon operasyonları çerçevesinde gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın serbest bırakılması için ABD'de böbrek nakli alanında çalışan bir grup cerrahın ve Azeri milletvekillerinin ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a mektup gönderildiği ortaya çıktı.

  Azerbaycan’da muhalif milletvekilleri Arzu Samedbeyli, Penah Hüseyin, İltizam Ekberli, İkram İsrafil ve Rafig Memmedhesenov tarafından imzalanan mektupta, Prof. Dr. Haberal’ın sağlık alanında üstün hizmetler verdiği belirtilerek, tutuksuz yargılanması için yardım talebinde bulunuldu.

  Bakü’den 22 Mayıs’ta posta ile gönderildiği belirtilen ancak Azerbaycan basınında bugün yer alan mektup konusunda milletvekili Samedbeyli şunları söyledi:
  “Prof. Dr. Haberal, Azerbaycan’a sağlık konusunda defalarca karşılıksız yardımlar yaptı. Böbrek nakli alanında dünyada sayılı cerrahlardan biri olan Mehmet Haberal’ın hapsedilmesinden sonra çok sayıda hasta ciddi problemlerle yüzyüze geldi. Haberal’ın hastalarına yardımcı olması için Sayın Erdoğan’a dostça müracaat ettik. Türkiye’de adalet sisteminin dürüstlüğüne inancımızı ifade ederek, rica ettik ki bu durum dikkate alınarak Haberal’ın tutuksuz yargılanmasına yardımcı olsun.”  Erdoğan’a yazdıkları mektupta Ergenekon Soruşturması ve siyasetle ilgili herhangi bir ifade kullanmadıklarını belirten Arzu Samedbeyli, “Profesör İhsan Doğramacı vaktiyle Haberal’ı Erdoğan’a emanet ettiğini söylediğinde, başbakan buna karşılık ‘Türkiye’de taş üstüne taş koyanı biz başımızın üstüne koyarız’ demişti” diye konuştu.

  OBAMA'YA MEKTUP

  Haberde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde böbrek nakli alanında çalışan bir grup cerrahın da ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’a Haberal’ın serbest bırakılması için mektup gönderdikleri de belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı