Gündem Haberleri

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalya'nın açılışına katıldı

  AA
  23.04.2016 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin ilk EXPO’su Antalya’da dün resmen açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun açılışına yaptığı ve 52 ülkenin katıldığı EXPO 2016 Antalya’yı 8 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "EXPO 2016 Antalya'nın hazırlıklarını büyük bir itina ve hassasiyetle yürüttük. Başından beri bu projeyi milli bir proje olarak gördük, çalışmaları bu anlayışla gerçekleştirdik. EXPO 2016 sadece Antalya'nın değil, tüm Türkiye'nin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün iş birliğinin bir ürünüdür." dedi. EXPO 216 Antalya’nın resmi açılış töreni Expo Kongre Merkezi’ndeki konuşmaların ardından alandaki görsel şovla devam etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO Kongre Merkezi'nde düzenlenen EXPO 2016 Antalya'nın açılış törenine katıldı.

  EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi'nin bölge ve katılımcı ülkeler için hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, serginin uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği ve Uluslararası Sergiler Bürosu’yla ortak düzenlediğini anımsatarak, her iki örgüte de katkıları ve gösterdikleri iş birliği için teşekkürlerini iletti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "EXPO 2016 Antalya’nın hazırlıklarını büyük bir itina ve hassasiyetle yürüttük. Başından beri bu projeyi milli bir proje olarak gördük, çalışmaları bu anlayışla gerçekleştirdik. Bugün açılışını yaptığımız EXPO 2016 sadece Antalya’nın değil, tüm Türkiye’nin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün iş birliğinin bir ürünüdür." diye konuştu.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  "HADRİANUS KAPISI'NI SEMBOLİZE EDİYOR"

  Sergi alanının sadece katılımcı ülkelerin bahçe kültürlerini tanıttığı bir park olmadığını, sergi alanındaki her unsurun çok özel anlamları bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO Kulesi'nin Antalya'nın simgelerinden olan tarihi Hadrianus Kapısı'nı sembolize ettiğini bildirdi. 

  Erdoğan, Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi'nin Türkiye'nin bu alandaki ilk müzesi olduğunu belirtirken, 6 bin 500 kişi kapasiteli kongre merkezinin de bir ilk olduğunu ve Türkiye’de bu büyüklükte bir kongre merkezi bulunmadığını ifade etti.

  İki amfi tiyatronun Antalya'nın kültür ve eğlence dünyasına yeni bir zenginlik katacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergide bulunan alanların her birinin ziyaretçilerin farklı zevklerine hitap edecek, imkanlar sunduğunu kaydetti.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  "REKOR KIRACAĞINA İNANIYORUM..."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "EXPO 2016 Antalya, 1990 yılında Osaka’da düzenlenen EXPO’dan sonra kendi alanında en yüksek katılımlı sergi olarak tarihe geçti, 53 ülke. Ziyaretçi sayısı bakımından da benzer bir rekorun kırılacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

  Antalya’nın bu EXPO 2016 ile başarıyla ev sahipliği yaptığı uluslararası etkinliklere bir yenisini daha eklediğine işaret eden Erdoğan, 5 ay önce yine Antalya'da dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin liderlerini ağırladıklarını anımsattı.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  Antalya zirvesinin, G20'nin en başarılı toplantılarından biri olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aynı şekilde geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlediğimiz İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13. Zirvesi de her açıdan başarıyla icra edildi. İnşallah bu süreci 22-23 Mayıs’ta düzenleyeceğimiz Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi'yle taçlandırmış olacağız." diye konuştu.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: DAHA KALİTELİ BİR DEMOKRASİ İÇİN ÇABALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Daha kaliteli bir demokrasi için çabalarımızı kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Bugün etraftaki ateş çemberine rağmen Türkiye, geleceğine umut ve güvenle bakabiliyorsa vatansız, yersiz, yurtsuz kalan, iç savaştan kaçan milyonlarca insanın güvendiği bir sığınağı olabiliyorsa ,bu durum şüphesiz Türkiye'nin gelişmiş demokrasisi, güçlü ekonomisi, kısacası huzur, refah ve istikrar odaklı yapısından kaynaklanıyor ama en fazla da milletimizin engin misafirperverliğinden ve derin vicdanından kaynaklanıyor." dedi.

  Başbakan Davutoğlu, EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergi Açılış Töreni'nde konuştu.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  ERDOĞAN, VATMAN KOLTUĞUNDA

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 41 projenin toplu açılış töreninden sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Meydan- Aksu tramvay hattında test sürüşü yaptı.

  Kepez Arena’dan eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’le birlikte Aksu İlçesi Pınarlı Mahallesi tramvay durağına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, turizmci işadamı Fettah Tamince, tramvay hattını yapan firma yetkilileri tarafından karşılandı.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  Burada toplanan vatandaşları selamlayan Erdoğan, ardından tramvayın vatman koltuğuna oturdu. Erdoğan’a Başbakan Davutoğlu da eşlik etti. Yetkililerden tramvay hattı hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, korna çalarak tramvayı hareket ettirdi.

  Yol boyunca bekleyenlere el sallayan Erdoğan, test sürüşü yaptığı tramvayla Aksu İlçesi’ndeki, Expo 2016 Antalya sergi alanındaki durağa kadar gitti. Erdoğan ve yanındakiler tramvaydan inerek makam araçlarıyla sergi alanına geçti.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  SU VE IŞIK GÖSTERİSİ BÜYÜLEDİ

  Expo 216 Antalya’nın resmi açılış töreni Expo Kongre Merkezi’ndeki konuşmaların ardından alandaki görsel şovla devam etti.

   Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki davetliler, su, ışık ve havai fişek gösterilerini Şakayık Terası’ndan izledi.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  Çocukların dans gösterileri ve Türkiye’nin dört bir yanından kültürel, sanatsal ve yöresel değerlerin sinevizyon gösterisiyle de sunulduğu görkemli açılış töreninde Expo göleti ve Expo kulesi eşliğinde gerçekleştirilen havai fişek gösterisi büyük beğeniyle izlendi.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, gösterilerin ardından saat 22.10’da özel uçak ’ANA’ ile Ankara’ya gitti.

  Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalyanın açılışına katıldı

  Expo 2016 Antalya’nın resmi açılış töreni ve toplu açılışlar dolayısıyla Antalya’da bulunan Erdoğan’ı Antalya Havalimanı’ndan yetkililer uğurladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı