Erdoğan, TÜSİAD’ın davetini kabul etti

Jale ÖZGENTÜRK
15.09.2014 - 01:29 | Son Güncelleme:

TÜSİAD’ın 18 Eylül’de yapacağı Yüksek İstişare Konseyi’nin ağır konuğu belli oldu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan…

TÜSİAD yönetim kurulu bugün gerçekleştireceği kutlama ziyaretinde ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu da toplantıya davet edecek. TÜSİAD’ da Muharrem Yılmaz’ın sürpriz ayrılığından sonra Haziran ayında seçilen Haluk Dinçer’in başkanlığında yapılacak yılın ikinci Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı, 17 Eylül akşamı Sabancı Müzesi içindeki Changa’da yapılacak kokteylle başlayacak, 18 Eylül’de ise Four Seasons Otel’de gerçekleşecek.
Başbakanlığı döneminde TÜSİAD’ın geçmiş başkanlarıyla birçok kez karşı karşıya gelen Erdoğan’ın toplantıya katılıp katılmayacağı merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanlığından önceki gün Erdoğan’ın katılacağına dair teyit geldi. Erdoğan’ın toplantıya katılma kararı aslında sürpriz olmadı. Çünkü Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı son “balkon konuşmasında” bugüne kadar karşı karşıya geldiği birçok kesime uzlaşma çağrısı yapmıştı.
Yeni hükümetin kurulmasından sonra ilk ziyareti geçen hafta yönetim kurulu üyeleriyle Ankara’ya yapan Haluk Dinçer de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o konuşmasını hatırlatarak, “Sayın Erdoğan, geçmişi unutalım geleceğe bakalım diye elini uzattı, bu el havada kalmamalı diye düşünüyoruz” açıklamasını yapmıştı. Erdoğan’ın daveti kabul etmesinde Dinçer’in pozitif yaklaşımının etkili olması kuvvetle muhtemel. Karşılıklı atılan bu adımlar “Yeni Türkiye’de” yeni bir dönemi de işaret ediyor. Türkiye’nin öncelikli sorununu kutuplaşma olarak açıklayan Dinçer’in başkanlık üslubunun farklı olacağı şimdiden anlaşılıyor.

‘Silüeti bozan’ Toprak’ın otelinde

TÜSİAD toplantısının yapılacağı Four Seasons Bosphorus Oteli işadamı Mesut Toprak’a ait. Toprak silüeti bozduğu için tartışılan Zeytinburnu’ndaki ‘OnaltıDokuz’ isimli kulelerin sahibi. Erdoğan kulelerin tıraşlanması gerektiğini söylemişti. vermişti.

Davutoğlu ziyareti

BU arada bugün TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer ve yönetim kurulu üyeleri bugün kutlama için Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret edecek. Daha önce davet ettikleri Davutoğlu’nu da bu kez bizzat davet edecekler. Büyük ihtimalle Davutoğlu ve bazı bakanların da TÜSİAD toplantısına katılabileceği belirtiliyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı