Erdoğan: Türkiye sıfır reel faizle huzuru yakalayacak

Sefa ÖZKAYA
31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘sıfır faiz’ konusunu bir kez daha gündeme getirerek, finans ve reel sektörün dayanışmasıyla hedeflerinin enflasyon ile faizi başbaşa getirmek suretiyle reel faizi sıfıra çekmek olduğunu söyledi.

“Hedefimiz enflasyon ile faizi baş başa getirerek reel faizi adeta sıfırlamak. Bunu başardığımız anda Türkiye her alanda çok daha huzurlu ve rahat bir süreci yakalayacak” dedi.

Beraber kazanalım

Katılım bankası Albaraka’nın ocak ayında ayatını kaybeden Japon mimar Tatsuya Yamamoto’nun yaptığı Ümraniye’deki yeni genel müdürlük binasını hizmete açan Erdoğan, konuşmasında ‘sıfır faiz’le ilgili olarak şunları söyledi: “Bunu kesinlikle başarırız. Mesele gerek finans gerek reel sektörün bu noktadaki dayanışmasıdır. Kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin cebinde olmamalı. Beraber kalkınalım, beraber kazanalım. Bunu başardığımızda Türkiye çok daha çabuk güçlenecektir. O zaman 2023 Türkiye’nin ilk 10 ekonomide olduğu bir ekonomi haline gelecektir. Birileri başardıysa biz de başarırız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Mecbur bıraktılar

Türkiye’de katılım bankacılığının finans dünyasında edindiği yer ve pay itibariyle kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Erdoğan, küresel finans krizi sırasında özellikle katılım bankalarının reel sektöre yaptığı desteği bir çok özel sektör bankasının yapmadığını ifade etti. Erdoğan, “Bazıları adeta süründürdüler. Bize ister istemez bir başbakan olarak bankacılık sistemine yönelik çok ağır ifadeler kullanma mecburiyetinde bıraktılar” dedi. Erdoğan, yavaş yavaş para üzerinden para kazanma döneminin geçtiğini, artık yatırımlara yönelik olarak kazanma döneminin başladığını belirtti.

Washington-New York ne ise onu yapıyoruz

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Ümraniye’nin ardından Ataşehir ve Kartal’da düzenlenen mitinglere katıldı. Erdoğan, Ataşehir’i finans merkezi olarak planladıklarını belirterek şunları söyledi: “Buna kim karşı çıktı CHP karşı çıktı. ‘Başkenti İstanbul’a taşıyorlar’ dedi. Ayıp, ayıp... Bu ülkenin iki önemli başkenti var. Siyasi başkent Ankara, finans başkenti de İstanbul. Aynen dünyada da olduğu gibi Washington-Newyork ne ise biz de onu yapıyoruz.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı