Erdoğan: Türkiye ilgi odağı oluyor

Faruk Bildirici/BİŞKEK
23.10.2003 - 01:58 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin son 10 yılda AB'nin yanısıra, bölge ülkelerinin işadamlarının ilgi odağı haline geldiğini vurgulayarak, ‘‘Ülkemiz dünya ticaretinde hakettiği yeri giderek kazanmaktadır’’ dedi.

Başbakan Erdoğan, Kırgız ve Türk işadamlarının katıldığı toplantıda, Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dünyanın son 10 yılda büyük değişimler geçirdiğine dikkat çeken Erdoğan konuşmasında özetle şu noktaları vurguladı:

* Hükümetimin uyguladığı istikrar politikasının temel önceliği gerekli mali disiplini uygulayarak, bütçede hedeflenen faizdışı fazlalığı sağlamaktır. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı korunmaktadır. Enflasyon hedefinde ilerlemeler sağlanmıştır. İddialı bir ekonomik gündeme sahibiz. Küçük çaplı, ancak etkili bir kamu sektöründen yanayız. Kamu faaliyetinin ikame edileceği alanlarda yatırımcılara da açık özelleştirme faaliyetine başladık.

* Türkiye, komşularındaki petrol ve doğalgazın dünya pazarlarına açılmasında dağıtım terminali olma imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmeyi hedeflemektedir. Hazar bölgesi doğalgaz ve petrolünün ülkemiz üzerinden dünya pazarlarına nakline yönelik projelerde artık uygulama safhasına geçmiş bulunmaktadır.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı