Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erdoğan: “TSK’ya yetki verilmişti, gereğini yaptı”

  ANKARA
  18 Eylül 2013 - 06:21Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 08:08

  Başbakan Tayyip Erdoğan, “Suriye helikopteri düşürülmeden önce siyasi otoritenin haberi var mıydı?” sorusuna, “Angajman kuralları gereği TSK’ya gereken yetki verilmişti, TSK gereğini yaptı” dedi.

  Başbakan Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile yaptığı ortak basın toplantısında şu mesajları verdi:


  Türk uçağı ve Suriye helikopteri arasındaki benzerlik ve farklar


  TSK GEREĞİNİ YAPTI

  “Silahlı kuvvetlerimize belli alanlarda yetki veririz. Suriye konusunda angajman kurallarına yönelik yetkilendirmeyi yaptık. Sınır ihlalleri olacak olursa angajman kuralları işletilir, bunun bilinmesini isteriz. 2 kilometre kadar sınır ihlali söz konusu. Sınır ihlali itibariyle, 14.25 gibi uyarılara da kulak asmayınca, silahlı kuvvetlerden gereği yapılmıştır.

  SURİYE’DE SOYKIRIM SÖZ KONUSU

  Suriye’de 100 binin üzerinde insan öldü. Ortada adeta soykırım söz konusu. 200 bin kadar tespitli olmayan ölüm var. 7 milyon insan sığınmacı konumundadır. Obama ‘BM Güvenlik Konseyi felç olmuştur’ dedi. Felç olan BM Güvenlik Konseyi’ni düzeltmek daimi üyelerin sorumluluğundadır. İnsanlığın susadığı barışa hep birlikte hizmet etmek bizim görevimizdir.

  AFGANİSTAN’DA KALMAYA DEVAM

  Son ana kadar Afganistan’ın güvenliği için burada kalmaya devam edeceğiz. Gelişmelere göre nihai kararımızı vereceğiz. Çekilmeler farklı ülkeler tarafından oluyor. Afganistanlı kardeşlerimize lojistik desteği vermeye, şehirlerin yapılanmasına desteği vermeye devam edeceğiz.”

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı